Data publikacji

Autor publikacji

Acer Windows Mixed Reality

Acer Windows Mixed Reality to pierwsze gogle od zewnętrznego producenta, które mieliśmy okazję poznać dzięki zapowiedzi Microsoftu podczas imprezy branżowej – Game Developer Conference 2017. Był to pierwszy znak od Giganta z Redmond, że ich inicjatywa Windows Mixed Reality ma być tania, aby trafiać do szerokiej gamy użytkowników poszukujących zupełnie nowych pomysłów na pracę czy rozrywkę. Niebieski sprzęt zaskoczyła na wiele sposób, nie tylko swoim charakterystycznym wyglądem, ale także sporymi możliwościami w ramach naprawdę atrakcyjnej ceny. 

Wersja deweloperska oferuje mniej wygodny system noszenia, ponieważ w ramach projektu zdecydowano się zrezygnować z dostępnego w materiałach plastikowego nakrycia. Acer zapewnia, że wersje trafiające do konsumentów będą wyposażone w najwyższej jakości rozwiązanie. 

Co charakteryzuje Acer Windows Mixed Reality?

Niebieska obudowa nie tylko doskonale oddaje jak funkcjonuje cały system o który oparto gogle, ale także umożliwia ich błyskawiczne podniesienie, dzięki czemu korzystanie z nich jest bardzo wygodne, a w razie potrzeby możemy błyskawicznie dać odpocząć naszym gałkom ocznym. Dźwięk przestrzenny oraz samodzielny system śledzenia oparty o sześć stopni swobody umożliwi nam realistyczne doświadczenie zjawiska Obecności, o którym trochę więcej możecie się dowiedziecieć z naszego wywiadu z Pawełem Gajdą z (Carbon Studio). 

Jako część całej inicjatywy Windows Mixed Reality, również i model od Acera posiada pełne wsparcie dla zawartości biblioteki Microsoft Store oraz SteamVR, nie zapominając już o swobodzie programowania za sprawą systemu UWP (Universal Windows Platform). Na dokładkę gogle oferują nam coś więcej, ponieważ to właśnie dzięki nim będziemy mogli skorzystać zarówno z wirtualnej jak i z mieszanej rzeczywistości. 

https://www.youtube.com/watch?v=4eTH3WlPh20

Cena Acer Windows Mixed Reality

Oficjalna cena, która możemy znaleźć chociażby w sklepie Microsoftu wynosi 399 dolarów (około 1380 złotych), jednakże zestaw w trakcie promocji można zgarnąć także z 50 dolarową zniżką. Na dzień dzisiejszy wciąż nie ma oficjalnej sprzedaży na terenie Europy, nie wspominając o Polsce. 

Specyfikacja techniczna Acer Windows Mixed Reality

Bardzo szybka zapowiedź i postawienie na niską cenę spowodowały, że w przypadku tego urządzenia i całego zestawu nie możemy tu mówić o jakiś odstępach od pierwotnych  założeń. Specyfikacja jest standardowa, co oczywiście nie oznacza, że mamy do czynienia z niską jakością zestawu czy jego działania. 

Dokładna specyfikacja techniczna:

 1. Ekran – 2x LED
 2. Przekątna – 2,89 cala 
 3. Rozdzielczość 2880 x 1440 pixeli (na oko przypada 1440 x 1440)
 4. Zagęszczenie pixeli – 706 ppi
 5. Odświeżanie – od 60 do 90Hz
 6. Pole widzenia – 100 stopni
 7. Śledzenie pozycyjne – kamery wykorzystujące sześć stopni swobody
 8. Kamery śledzące – 6 DOF camera 
 9.  Regulacja obiektywu – Oprogramowanie IPD
 10. Sensory śledzenia:
  • Żyroskop
  • Akcelerometr
  • Magnetometr
  • Zbliżeniowy
 11. Granice śledzenia – Brak ze względu na samodzielne śledzenie (pamiętać należy jednak o kablu cztero-metrowym)
 12.  Odległość między źrenicami – 63 mm
 13. Wbudowany mikrofon 
 14. Wbudowane słuchawki 
 15. Wymóg baterii – TAK, 2x AA

Kontakt z użytkownikiem

 1. Dźwięk przestrzenny
 2. Śledzenie ruchu
 3. Komunikacja ruchowa z kontrolerami ruchowymi

Komunikacja

 • Wbudowane wejściu audio (gniazdo 3,5 mm)
 • Wbudowane wejście mikrofonu (gniazdo 3,5 mm)
 • Kabel – 4 metry, zakończony końcówkami HDMI 2.0, HDMI 1.4 oraz USB 3.0 

Rozmiar i waga:

 1. Rozmiar – około 19,56 cm x 7,36 cm x 10,92 cm
 2. Waga – 848 gramy (z okablowaniem)

Zawartość zestawu Acer Windows Mixed Reality:

 1. Gogle Acer Windows Mixed Reality
 2. Dwa kontrolery ruchowe 
 3. Okablowanie
 4. Gwarancje

Programowanie na Acer Windows Mixed Reality

Ze względu na małą oficjalną dostępność sprzętu nie możemy tutaj mówić o sporej ilości aplikacji czy gier tworzonych dokładnie z myślą o całej rodzinie Windows Mixed Reality. Zewnętrznie tworzone gogle (takie jak Acer Windows Mixed Reality) otrzymały oficjalną możliwość korzystania także z sklepu oraz bibliotek platformy SteamVR. Microsoft wprowadził kilka istotnych udogodnień, przede wszystkim wszystkie gogle z Windows Mixed Reality (w tym również Microsoft Hololens) współpracują nie tylko z systemem operacyjnym Windows 10 (po aktualizacji Fall Creators Update) i oferowaną przez nią funkcją UWP (Universal Windows Platform) umożliwia szybkie i bezproblemowe dostosowanie aplikacji do różnych możliwości wyświetlania (hologramy, obraz gogli czy zwykłe ekrany monitorów). Porady odnośnie tworzenia aplikacji znajdziecie w naszym wpisie poświęconym wbudowane platformie, w ramach aktualizacji Fall Creators, Windows 10 Mixed Reality Portal.

Potrzebny sprzęt

Specyfikacje komputera potrzebną do korzystania znajdziecie w tym miejscu, jednakże warto ściągnąć darmową, oficjalną aplikację, która zrobi to za Was!