Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

0

Czym jest technologia Mixed Reality (MR)?

Mieszana rzeczywistość to technologia łącząca w sobie najlepsze cechy wirtualnej rzeczywistości oraz rozszerzonej. Wyświetlane cyfrowo hologramy dotychczas widywaliśmy jedynie w kinie, obecnie Microsoft zaprezentował nam jak blisko możemy być takim wizjom. Prezentacja sprzętu od pierwszych chwil przyciągnęła uwagę całego świata, firma z czasem zaczęła ukazywać liczne możliwe zastosowania dla swojego najnowszego dzieła. Obecny model wciąż dopracowywany i wciąż nie dysponuje odpowiednio dużymi możliwościami, w związku z czym Gigant z Redmont już w 2015 roku ogłosił, że wydanie na Minecrafta to jedynie pokaz i zbyt wcześnie, by gracze mogli liczyć na granie z użyciem ich Hololensów. Odpowiedzmy sobie zatem na pytanie, czym tak naprawdę jest Mixed Reality?

Dostępny sprzęt

No właśnie to w tej chwili jedyny sprzęt oferujący nam doświadczenia tej technologii, w maju Acer oraz HP ogłosiły, że rozpoczęły przyjmowanie zamówień przedpremierowych na deweloperskie edycje swoich gogli MR. Niestety wraz z tą dobrą informacją pojawiła się kolejna, tym razem negatywna, otóż póki co jedynie osoby mieszkające w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie będą mogli otrzymać swoje urządzenia. Ze względu na swoją odmienną formę udało się obu wspomnianym firmą znacząco “zejść” z ceną w związku z czym za Acer Windows Mixed Reality zapłacimy 299 dolarów (około 1130 złotych), a za HP Windows Mixed Reality 329 dolarów (około 1240 złotych). Rzecz jasna nie można zapomnieć o najważniejszym graczu, czyli Microsoft Hololens, który w wersji deweloperskiej kosztuje astronomiczne 3000 dolarów (około 11 300 złotych). Warto jednak w tym miejscu wspomnieć o najważniejszym, to do tej pory najmocniejsze tego typu urządzenie działające w dodatku absolutnie samodzielnie, kabel przyda nam się jedynie do ładowania.

Premiera

Żadne z urządzeń nie jest jeszcze dostępne, jednakże Hololens są już do zakupienia w wersji wersjach: Development Edition oraz Commercial Suite. HP Windows Mixed Reality i Acer Windows Mixed Reality Headset w wersjach deweloperskich są już możliwe do przedpremierowego zamówienia w oficjalnym sklepie Microsoftu. Urządzenia mają w sierpniu 2017 roku trafić do zainteresowanych osób. Niestety dat premier wersji konsumenckich nie znamy, jednak będziemy musieli na nie poczekać jeszcze trochę..

Zastosowania Mixed Reality

Pole do zastosowania Mieszanej Rzeczywistości jest naprawdę duże, ot prostych prac graficznych czy gier po zaawansowane projekty części przemysłowych po nawet najbardziej szczegółowe architektoniczne dokonania. Możliwość przyjrzenia się detalom z każdej strony przy niemalże nieskończonych możliwościach przybliżania i oddalania jest naprawdę niesamowita i może uczynić wszelkie projekty i prace designerskie znacznie lepszymi oraz szybszymi w produkcji. Z pomocą tego typu gogli moglibyśmy błyskawicznie wizualizować sobie produkty sklepowe, tak aby móc dokładnie zobrazować sobie ich możliwe umieszczenie na przykład w pokoju. Będąc w trakcie jednej z czynności moglibyśmy jednocześnie poszukiwać informacji o niej, aby móc rozwiązać problemy. Wprowadzenie zmian w projekcie w trakcie budowy? Ot dokonujemy szybkiej analizy otoczenia, znajdujemy błąd, wprowadzamy poprawki do pliku, wykorzystujemy chmurę i gotowe, wszyscy mają nowy plik u siebie.

Wady i niedociągnięcia

Póki sprzęt nie trafi do szerszego grona odbiorców ciężko będzie coś powiedzieć o możliwych problemach. Daty oficjalnej premiery nie są znane, a wszystkie wersje przedpremierowe mogą posiadać różnorakie błędy. Z pewnością warto będzie śledzić kwestię baterii, gdyż zapotrzebowanie na moc obliczeniową i energię może okazać się bardzo duże. Kwestia kabla przy rozwiązaniach zewnętrznych firm również można postrzegać jako wadę, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę możliwe zastosowania w terenie tego typu technologii.

Kolejna generacja?

Jest zbyt wcześnie by już w tej chwili zastanawiać się na kolejnymi wydaniami gogli, jednakże mając gdzieś z tyłu głowy rozmiar Google Glass (fakt tam była rozszerzona rzeczywistość) możemy co najwyżej pomarzyć o czymś mniejszym i powiedzmy bardzo dyskretnym w swojej formie. Wciąż nie mamy tu także do czynienia z hologramami, które możemy obserwować i wykorzystywać w dowolnym pomieszczeniu, tak jak to miało miejsce w filmach. Być może kiedyś coś takiego będzie możliwe, póki co musi to pozostać w kinowych salach 😉

Podsumowanie MR

Mixed reality wciąż jest w bardzo wczesnym stadium i może minąć trochę czasu nim ta technologia osiągnie szczyt swoich możliwości. Potencjał jest naprawdę olbrzymi, niestety w obecnej chwili zastosowania konsumenckie są dosyć ograniczone, a wysoki koszt Hololensów uniemożliwiał odpowiedni rozwój treści tworzonych na te gogle. Sprzęty od Acera i LG (oraz pozostałych firm zewnętrznych) mają zmienić ten stan rzeczy. Hologramy przestały być jedynie wizją przyszłości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *