Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

0

Gogle AR/VR od Apple nie będą miały standardowych kontrolerów?

Z doniesień serwisów MacRumor oraz 9to5mac wynika, że nowe gogle VR od Apple mogą stosować dosyć nowatorski sposób na śledzenie ruchu naszych rąk! Zamiast typowych kontrolerów które są nieodzownym elementem każdego HMD, Apple będzie chciało postawić na Sensor 3D który skanował będzie otoczenie oraz zachowanie naszych rąk. Brami jak Science Fiction?

Nie taka nowa technologia

Podobna technologia wykorzystywana jest już w iPhone, gdzie pojedynczy sensor pomaga odblokowywać telefon z wykorzystaniem FaceID. Nie da się ukryć, że Applowski FaceID działa naprawdę przyzwoicie do tego „uczy się” i po prostu spełnia swoją rolę.

W goglach AR od Apple, takich sensorów ma pojawić się kilka. Doniesienia mówią, że sensory 3D zastosowane w goglach, powinny być w stanie obserwować poprawnie obiekty w odległości co najmniej 200% od tego co obecnie śledzi iPhone.

Śledzenie ruchu poprzez wbudowane sensory, to nie jest technologia, którą stosuje tylko Apple. Dostępna jest ona już w zestawie Oculus Quest 2. Nie jest to jednak popularnie stosowany sposób na wykrywanie ruchu naszych rąk.

Finalnie pewnie okaże się, że Apple dostarczy klasyczne kontrolery, ale będzie rozwijać obsługę bezkontrolerową poprzez kolejne aktualizacje oprogramowania.

Nowe interfejsy sterowania?

Bez problemu powinno poradzić sobie z wychwytywaniem zmian zachowania naszych dłoni czy całych rąk. Dzięki takiemu podejściu do śledzenia ruchu dłoni, możemy spodziewać się nowoczesnego podejścia do interfejsów sterujących. Zamiast machać po przestrzeni kontrolerami, będziemy w nieco bardziej naturalny sposób, machać tylko naszymi rękami co powinno sprawić, że odczucia z przebywania w wirtualnej rzeczywistości będą jeszcze bardziej immersyjne.

Specyfikacja nowych gogli AR/VR od Apple

Pojawiły się pierwsze przecieki dotyczące tego, jak ma prezentować się nowy zestaw HMD od Apple. Pierwsza edycja gogli ma pojawić się w okolicach 2022 a już do 2023 planowana jest sprzedaż 3 milionów gogli. Same gogle mają ważyć około 400 gram, tak planowana już(!) druga wersja gogli ma być zdecydowanie lżejsza. Sprzedaż drugiej werszji gogli ma ruszyć już gdzieś w okolicach 2024, czyli 2 lata po premierze 1 generacji.

Cena? Spodziewajmy się, że pierwsza generacja gogli AR/VR od Apple będzie po prostu droga. W sensie na standardy Apple będzie drogie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *