
Apple Vision Pro – dla kogo?
Wszystko wskazuje na to, że gogle VR AVP będą skierowane przede wszystkim dla osób korzystających z gogli w trybie siedzącym lub minimalnie w ruchu. Beat Saber? Zobaczymy. Safari i wiele otwartych kart? No oczywiście! Na spokojnie będziesz w stanie współpracować na swoimi plikami ze społem.
Apple Vision Pro łączy się bezproblemowo z Iphone, Ipad oraz Mac w tym MacBook. Bez problemu możliwe będzie przeniesienie pracy z Mac’a do Vision Pro oraz odwrotnie.
Apple Vision Pro – nowe tryby nagrywania i odtwarzania filmów
Oczywiście Apple Vision Pro musi posiadać najlepszej jakości obraz oraz soczewki. W efekcie możliwe będzie odtwarzanie filmów z bardzo wysoką jakością. Możliwe będzie uruchamianie także filmów 3D! Coś co wydawać by się mogło jest już przeszłością, powraca jako jeden z głównych feature’ów w AVP. Ponadto, Vision Pro pozwoli nagrywać filmy 3D. Jest to zupełna nowość nie tylko w Apple ale i w ogóle!
Dodajmy do tego odtwarzanie i nagrywanie przestrzennego dźwięku i mamy naprawdę nieźle zapowiadającą się multimedialną zabawkę!

Granie na Apple Vision Pro?
Będzie możliwe ale… nie spodziewajcie się Beat Saber, Superhot czy innych bardziej wymagających tytułów. Póki co najlepsze w co można będzie zagrać to wstępnie przygotowane około 100 gier z oferty Apple Arcade. Nie ma tragedii ale mogło by być lepiej.
Kontrolowanie Apple Vision Pro
Będąc przy grach warto wspomnieć o tym jak w ogóle będzie wyglądać kontrolowanie zawartości naszych gogli VR. Otóż wszystko co będziemy potrzebowali to nasze dłonie oczy oraz głos. Wiele sensorów wbudowanych we front i śrorek gogli, pozwoli z dokładnością śledzić ruchy dłoni oraz oczu i przekładać je na kolejne akcje interface’u. Mimo tego, do wygodnego grania możliwe będzie skorzystanie z podłączenia pada z konsoli Playstadion lub Xbox.
Współpraca z Disney
Apple ogłosiło także, kolaboracjaę z Disney. W ramach współpracy możliwe będzie uruchomienie w dniu premiery gogli Apple Vision Pro aplikacji Disney+ specjalnie skrojonej do możliwości gogli. Otrzymamy możliwość oglądania filmów oraz wydarzeń sportowych wraz z dodatkowymi informacjami, statystykami czy dodatkowymi rozwiązanami.
Podobne rozwiązania otrzymamy także najpewniej w Apple TV.
Podzespoły Apple Vision Pro

Zbyt wiele o podzespołach nie było. Otrzymamy na pewno chipset M2 oraz nowy chipset R1. Dodatkowo, zagęszczenie pikseli na soczewke ma być statystycznie większe niż przy obrazie 4K. Obraz ma być ostry jak brzytwa i składać się z 23 milionów pikseli. Soczewki mają skłądać się z 3 elementów od Zeiss które sprawiają, że każdy piksel, niezależnie w której części naszego oka się znajdzie, będzie widziany doskonale.

Dźwięk przestrzenny ma dopasowywać się do otoczenia użytkownika i odwzorowywać otoczenie.

Komunikacja gogli Apple Vision Pro z otoczeniem odbywać się będzie poprzez wiele różnych czujników w tym dwie kamery śledzące świat przed nami, czujniki -kamery dla rąk/kontrolerów, boczne kamery, podświetlanie w podczerwieni skaner LiDAR czy podświetlanie LED wewnątrz gogli.




Rozwiązania w Apple Vision Pro

Gogle VR od Apple posiadają zewnętrzną baterię którą możemy umieścić na przykład w kieszeni. Łączność między goglami a baterią odbywać się będzie poprzez pojedynczy kabel. Gogle zaoferują także możliwość zaczepienia mniejszych lub większych opasek z wygodnego materiału. Opaski powinny być dostępne w zestawie.

Prywatność w Apple Vision Pro
Za prywatność w Apple Vision Pro ma odpowiadać system OpticID który jest niczym innym niż skanowaniem siatkówki oka. Będzie działał na w zasadzie takiej samej zasadzie jak FaceID czy dawniej TouchID. Wszelkie dane telemetryczne trzymane będą lokalnie na chipie gogli AVP.
VisionOS – system operacyjny gogli Apple Vision Pro
Vision pro otrzyma własny system operacyjny VisionOS. Będzie to miks tego co mamy dostępne na urządzeniach mobilnych oraz desktopach. Pozwoli na wygodną pracę biurową, łatwą konsumpcję multimediów oraz bezproblemowe przełączanie się między urządzeniami dzięki funkcji continuum.

Apple Vision Pro – kiedy dostępne i za ile?
Gogle VR od Apple dostępne będą na początku 2024 roku. Ich koszt to minimalnie 3499 dolarów. Cena jest kosmiczna. Jeżeli jednak Apple dowiezie faktycznie produkt tak bardzi pro i premium o jakim mówią, to możemy mieć doczynienia z naprawdę dużą rewolucją. Wiele wskazuje jednak na to, że dla casualowych graczy, wciąż wybór Meta Quest 3 będzie zdecydowanie lepszym wyborem.