Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

0

Gry PC z modem na VR – w co warto zagrać?

Chcesz grać w gry komputerowe które nie mają domyślnie obsługi VR na swoich goglach VR? No jasne, że da się to zrobić! Wystarczy wykorzystać jedną z modyfikacji pozwalającą odpalać gry PC na VR!

Jeżeli dopiero zaczynasz z tematem, i nie wiesz w co w sumie możesz zagrać, to prezentujemy Ci listę paru tytułów posiadających mody VR na Oculus Quest 2 i PC od których możesz zacząć. Naturalnie potrzebujesz oryginalnej gry na PC, aby móc korzystać z modyfikacji VR! Nie polecamy a wręcz zniechęcamy Cię do korzystania z piratów. Wiele z tych tytułów znajdziesz obecnie na promocji lub za naprawdę niewielkie pieniądze na Steamie czy GoG.com.

Gry VR typu AAA – dlaczego powstały mody VR

W dzisiejszych czasach jest wiele wspaniałych tytułów VR, w które można grać na praktycznie każdym zestawie VR. Ale prawdą jest też, że wiele z tych tytułów jest krótkich, a wiele największych marek/firm z branży gier nie zdecydowało się jeszcze na wielogodzinne produkcje VR klasy AAA. Były podejścia takie jak kiepskie Medal of Honor czy fantastyczne Half Life: Alyx. Wciąż jednak brakuje bardziej rozbudowanych tytułów. Jeśli chcesz zatem zagrać w coś bardziej rozbudowanego, mody VR są świetnym sposobem na taką rozrywkę.

Pamiętaj! Choć praca nad prezentowanymi modami VR może być pierwszorzędna, gry o których mowa, nie zostały zaprojektowane z myślą o VR. Często nie zapewniają komfortowych i immersyjnych wrażeń w czasie gry. Grasz więc na własne ryzyko!

Nowości – nowe gry PC z dostępnym modem na VR

CyberPunk 2077 – Luke Ross

Tej gry nie trzeba przedstawiać nikomu. Jedyne na co warto zwrócić uwagę, to fakt, że granie w CP2077 szczególnie w wersji VR zalecane jest przede wszystkim do dojrzałych graczy. Wymaga też naprawdę mocnego komputera. Aby mieć te 80-90 FPS należy mieć komputer z podzespołami takimi jak Intel Core i9-9900K oraz RTX 3090. Pozwoli to na grę w rozdzielczości 2700×2700 px. Gra tylko z wykorzystaniem padów/klawiatury. Nie wspierane są, póki co kontrolery ruchowe.

The Elder Scrolls V: Skyrim VR

Skyrim VR to gra, która ewoluuje od wielu lat. Oryginalna wersja gry Skyrim trafiła na PC, PS3 i Xbox 360 prawie 10 lat temu i do dziś doczekała się nowych poprawionych wersji na konsole nowej generacji w tym PS4 i Xbox One. Co jednak nas najbardziej interesuje, Skyrim otrzymał wersję VR ale niestety tylko dla wersji PCVR.

Skyrim VR jest na tyle plastyczny, że nie dość że mamy obsługę VR to wciąż możemy dodwać nowe mody rozszerzające jeszcze funkcjonalności gry! Szukając modów do Skyrim VR na PC, należy pamiętać o jednej ważnej rzeczy: Skyrim w wersji VR bazuje na wersji gry Skyrim Special Edition, znanej jako SSE, a nie na oryginalnej, starszej wersji Skyrima na PC. Prawie wszystkie mody do Skyrim Special Edition będą działać w Skyrim VR bez żadnych sztuczek – zazwyczaj można ich używać tak, jak podczas gry poza VR – co jest świetne.

Najlepsze mody VR dla zestawów PCVR

The Legend Of Zelda: The Ocarina Of Time – BrianMP16

Jedna z najwspanialszych gier wszech czasów doczekała się godnej modyfikacji VR. Ta wersja Ocariny nadal korzysta z gamepada, ale bieganie w VR po jednym z najbardziej zapamiętanych krajobrazów w historii gier po raz pierwszy jest niesamowite.

Resident Evil 2 oraz 3 – Praydog

Po wspaniałym i przerażającym doświadczeniu, jakim było Resident Evil 7 w VR, byliśmy zdruzgotani, gdy zobaczyliśmy doskonałe remake’i Resident Evil 2 i 3 wydane bez integracji z VR. Moder Praydog zrobił jednak wszystko, by to naprawić, tworząc mod PC VR do obu gier z pełną obsługą pierwszej osoby i sterowania ruchem. W obu grach są momenty, które działają tak dobrze, że szczerze mówiąc, poczujesz się, jakbyś grał w natywną grę VR. Będziesz też bał się jak nigdy.

Subnautica: Below Zero – Native VR Support

Oryginalna gra Subnautica to jedna z niewielu dużych gier na PC, która oferuje pełną obsługę VR jako opcjonalny dodatek. Niestety, jej samodzielna kontynuacja nie zawiera takiej samej integracji. Jednak jeden z zespołów zebrał się, by zaoferować naprawdę imponujący mod, który umożliwia rozegranie całej gry od początku do końca za pomocą zestawu VR

Alien: Isolation – MotherVR

Weterani VR pamiętają, że gra Alien: Isolation była kiedyś używana do demonstracji zestawu VR Oculus Rift DK2 na targach gier. Niestety, oficjalne wsparcie dla tej prawdziwie przerażającej gry survivalowej od Creative Assembly nigdy się nie zmaterializowało, ale mod MotherVR zapewnia całkiem dobrą alternatywę. Także z obsługą popularnych kontrolerów ruchu.

Grand Theft Auto V, Read Dead Redemption 2, Horizon: Zero Dawn + więcej – REAL VR Mods

Jeśli chcesz mieć natywną grę Rockstar w VR, to w tej chwili jedynym wyborem jest znakomite (ale mocno skrócone) LA Noire: The VR Case Files. Magnum opus firmy Rockstar czyli Grand Theft Auto 5, można ograć w VR dzięki temu świetnemu modowi od Luke’a Rossa. Nadal będziesz grać za pomocą gamepada, ale nie ma nic lepszego niż doświadczenie świata GTAV w VR.

Dodatkowo, jeżeli zdecydujesz się na wsparcie twórcy na Patreon’ie otrzymasz pełny dostęp do całego zestawu modów Rossa, w tym pozwalających włączyć VR w grach takich jak Red Dead Redemption 2, Horizon: Zero Dawn i trylogię Mafia. W przyszłości pojawi się ich na pewno znacznie więcej.

Outer Wilds – Nomai VR

Outer Wilds to gra, co do której wszyscy mieli nadzieję, że otrzyma natywną obsługę VR zwłaszcza, że jej premiera była całkiem niedawno. Nadzieja nie jest jednak stracona. Moder Nomai VR wykonuje kawał dobrej roboty, dodając obsługę gry w VR. Okazało się, że, w grze jest wiele mechanik pasujących do VR co tylko poprawia odczucia w czasie gry. Gra posiada nawet kompleksową obsługę kontrolerów ruchu VR, co sprawia, że jest to jeden z najlepszych modów VR.

Doom 3 – Fully Possessed

Dostępna jest już oficjalna wersja gry Doom 3 w VR, ale jest ona dostępna wyłącznie na PSVR. Dostępne modyfikacje VR dla wersji PC są równie dobre, jeśli nie lepsze. Na PC gra Doom 3 od Fully Possessed zawiera funkcję celowania sterowaną ruchem, a nawet obsługę poruszania się z wykorzystaniem teleportacji. Jest to jedna ze starszych modyfikacji na liście, ale wciąż jeden z najlepszych modów VR, jakie można znaleźć.

Minecraft – Vivecraft

Tak, oficjalne wydanie Minecrafta ma oficjalne wsparcie dla VR. I tak, jest ono całkiem niezłe – zdecydowanie dobrze, aby trafiło wreszcie na Oculus Quest 2, ale działa dobrze tylko na PCVR póki co. Vivecraft różni się od oficjalnej wersji Minecraft VRdodając na przykład pełne wsparcie dla fizycznych interakcji (możesz grzebać w ziemi rękami :P), a nawet możliwością skalowania świata i stania się gigantem w nim. Jeśli chcesz zagrać w Minecrafta w VR, to jest to najlepszy sposób, aby to zrobić. Poza oczywiście oficjalną wersją.

Najlepsze mody VR na Meta Quest 2

Half-Life – Lambda1

Prawdopodobnie warto już teraz powiedzieć, że zasadniczo wszystkie najlepsze mody VR dla Oculus Quest 1 i 2 pochodzą od DrBeef i jego zespołu Team Beef. Zespół ten wykonał niesamowitą pracę przenosząc kilka klasycznych strzelanek PC na samodzielny zestawy VR w tym Meta Quest 1 oraz 2. Warto zacząć od portu Half-Life’a, który zawiera pełne sterowanie ruchem, a nawet wsparcie dla wszystkich DLC wydanych po premierze Half Life.

Doom, Quake & More – Team Beef Ports

Team Beef również zajmuje się przenoszeniem niektórych klasycznych gier id Software i ich spin-offów do VR. Dzięki QuestZDoom możesz zagrać w oryginalnego Dooma, Wolfensteina 3D i tytuły takie jak Heretic w pełnym 6DOF VR z obsługą innych modów. Ponadto zespół przygotował pełne porty Quake’a 1 i 2, a jego najnowsze działania przeniosły Dooma 3 do Questa. Szybka rozgrywka z Dooma czy Quake’a nie jest może idealnym rozwiązaniem, ale skoro można to czemu nie…

Return To Castle Wolfenstein – RTCWVR

Ostatnią pozycją na naszej liście wspaniałych gier Team Beef jest wskrzeszenie oryginalnej serii strzelanek pierwszoosobowych z 2001 roku. Dzięki temu możesz zmierzyć się z oryginalną kampanią gry w VR. Kamienne korytarze i ośnieżone otoczenie naprawdę ożywają w zestawie VR, a broń z czasów II wojny światowej jest świetnie wyczuwalna, co sprawia, że jest to jeden z najlepszych modów VR na Oculus Quest 1 oraz 2.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *