Data publikacji

Autor publikacji

HP Windows Mixed Reality

HP Windows Mixed Reality to jeden z pierwszych modeli gogli mieszanej oraz wirtualnej rzeczywistości, które mieliśmy okazję ujrzeć podczas dedykowanej przez Microsoft konferencji prasowej, która otworzyła przed nami wizje dużej platformy połączonej uniwersalnymi aplikacjami. Nie inaczej jest w przypadku tego produktu, jednakże HP zdecydowało się pójść dalej i przygotowało wokół kilka gadżetów. 

Game Developer Conference 2017 rozpoczęło proces, który w dłużej mierze sprawił, że nawet mobilne i swobodne granie na komputerze goglach w wirtualnej rzeczywistości można uznać za bardzo wygodne oraz przyjemne. HP poszło w ciekawym kierunku, który może opłacić się w niektórych miejscach.

Dlaczego warto wybrać HP Windows Mixed Reality?

Producent zdecydował się na postawienie na dosyć prosty, ale jednocześnie efektywny design, który wraz ze sporymi możliwościami oraz samodzielnym śledzeniem wykorzystującym sześć stopni swobody gwarantuje nam niespotykany dotychczas potencjał. Dzięki działaniom oraz implementacji ze strony Microsoftu podłączenie gogli jest bardzo szybkie, bezproblemowe oraz intuicyjne. 

Skoro już mowa o dokładnej współpracy to nie można zapomnieć również o tym, że gogle tak jak cała rodzina zewnętrznych gogli Windows Mixed Reality oraz Microsoft Hololens współpracują ze sobą bez żadnego problemu za co odpowiada wspólny system Windows 10 oraz jego struktura UWP (Universal Window Platform) umożliwiająca także błyskawiczne przeniesienie naszej aplikacji, nawet na płaski ekran.

Cena HP Windows Mixed Reality

Producent wycenił swój produkt w zestawie z kontrolerami ruchowymi, okablowanie oraz gwarancjami na 449 dolarów (około 1550 złotych), choć warto zauważyć, że pojawiające się obniżki oferują nam sprzęt za równe 400 dolców (około 1370 złotych). W dalszym ciągu nie możemy kupić tego urządzenia oficjalnie w Europie, nie wspominając już o Polsce. Są już jednak sklepy oferujące dostawę na teren naszego Państwa.

Poboczne inicjatywy HP

HP zdecydowanie nie odpuszcza tematu wirtualnej i mieszanej rzeczywistości, gdyż nie tylko dostarcza wspomniane w tym tekście gogle, ale także zaprojektowała i stworzyła swój unikatowy komputer – HP Z VR Backpack, który zgodnie z angielską nazwą możemy narzucić sobie na plecy niczym plecak i tak korzystać z obu technologii. Pozwala to zapomnieć o kwestii przeszkadzającego okablowania, a w przypadku HP Windows Mixed Reality i ich systemowi śledzenia nie natrafimy na problem uderzenia w jakiś duży przedmiot w domu (np. szafkę, komputer czy ścianę).

Specyfikacja techniczna HP Windows Mixed Reality

HP nie zdecydowało się na wprowadzenie jakiś rewolucyjnych czy sporych zmian w specyfikacji, jednakże zdecydowanie warto przyjrzeć się ekranowi, który został wykonany w ciekawej technologii o czym więcej poniżej. Na pierwszy plan naturalnie wysuwa się kwestia interesującego ekranu, który może okazać się bardzo mocną stroną tego urządzenia.

Dokładna specyfikacja techniczna:

 1. Ekran – 2x Wyświetlacz ciekłokrystaliczny
 2. Przekątna – 2,89 cala 
 3. Rozdzielczość 2880 x 1440 pixeli (na oko przypada 1440 x 1440)
 4. Zagęszczenie pixeli – 706 ppi
 5. Odświeżanie – od 60 do 90Hz
 6. Pole widzenia – 95 stopni
 7. Śledzenie pozycyjne – dwie kamery wykorzystujące sześć stopni swobody
 8. Kamery śledzące – 6 DOF camera 
 9. Sensory śledzenia:
  • Żyroskop
  • Akcelerometr
  • Magnetometr
  • Zbliżeniowy
 10. Granice śledzenia – Brak ze względu na samodzielne śledzenie (pamiętać należy jednak o kablu cztero-metrowym)
 11.  Odległość między źrenicami – 63 mm
 12. Wbudowany mikrofon 
 13. Wbudowane słuchawki 
 14. Wymóg baterii – TAK, 2x AA

Kontakt z użytkownikiem

 1. Dźwięk przestrzenny
 2. Śledzenie ruchu
 3. Komunikacja ruchowa z kontrolerami ruchowymi

Komunikacja

 • Wbudowane wejściu audio (gniazdo 3,5 mm)
 • Wbudowane wejście mikrofonu (gniazdo 3,5 mm)
 • Kabel – 4 metry, zakończony końcówkami HDMI 2.0, HDMI 1.4 oraz USB 3.0 

Rozmiar i waga:

 1. Rozmiar – około  338,8 mm x  176,0 mm x  127,8 mm
 2. Waga – 384 gramy (834  z okablowaniem)

Rozmiar i waga opakowania:

 1. Rozmiar – 325.1 mm x 290.1 mm x 238,0 mm
 2. Waga – 1,950 kg

Zawartość zestawu HP Windows Mixed Reality:

 1. Gogle HP Windows Mixed Reality
 2. Dwa kontrolery ruchowe 
 3. Okablowanie
 4. Gwarancje

Programowanie na HP Windows Mixed Reality

Małą dostępność sprzętu wciąż sprawia, że nie możemy mówić o sporej ilości aplikacji czy gier tworzonych dokładnie z myślą o całej rodzinie Windows Mixed Reality. Zewnętrznie tworzone gogle (takie jak HP Windows Mixed Reality) otrzymały oficjalną możliwość wykorzystania Microsoft Store oraz bibliotek platformy SteamVR. Microsoft wprowadził także kilka istotnych udogodnień, przede wszystkim wszystkie gogle z Windows Mixed Reality (w tym również Microsoft Hololens) współpracują nie tylko z systemem operacyjnym Windows 10 (po aktualizacji Fall Creators Update) i oferowaną przez nią funkcją UWP (Universal Windows Platform) umożliwiającą szybkie i bezproblemowe dostosowanie aplikacji do różnych możliwości wyświetlania (hologramy, obraz gogli czy zwykłe ekrany monitorów). Porady odnośnie tworzenia aplikacji znajdziecie w naszym wpisie poświęconym wbudowane platformie, w ramach aktualizacji Fall Creators, Windows 10 Mixed Reality Portal.

Wymagany sprzęt

Specyfikacje komputera potrzebną do korzystania z gogli znajdziecie w tym miejscu, jednakże warto ściągnąć darmową, oficjalną aplikację, która zrobi to za Was!