Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

0

Jakie aplikacje MR warto zainstalować i sprawdzić?

Mieszana rzeczywistość wciąż raczkuje, choć już teraz Microsoft chce zachęcić deweloperów do rozpoczęcia prac nad aplikacjami działającymi na bazie technologii hologramów. Gigant z Redmont doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak istotna będzie premiera, w związku z czym możemy się spodziewać naprawdę dużej bazy różnego typu atrakcji czekających w ramach Windows Store. Przyjrzyjmy się pierwszym aplikacjom MR, które już w tej chwili zdają się być czymś bardzo intrygującym.

SketchUp Viewer

Chyba każdy z nas myślą o hologramach wyobraża sobie cyfrowy projekt, który wisi gdzieś na stole, a osoby się nim zajmujące stojąc nad nim starają się wprowadzać różnego rodzaju poprawki. Między innymi takie rzeczy potrafi generować ta aplikacja, która może okazać się częstym zakupem przez wiele urzędów, firm oraz uniwersytetów, które zajmować się będą analizowaniem architektury oraz projektów. Twórcy chcą zaoferować użytkownikom wielkie możliwości edycji naszego dzieła, tak abyśmy mogli wpływać na jego wygląd oraz kształt zgodnie z zapotrzebowaniem. Liczne narzędzia mogą wpłynąć na przyspieszenie wielu prac projektowych. Jednym, ale bardzo istotnym elementem może okazać się cena, gdyż wydatek rzędu 7 tysięcy złotych to już nieco spory koszt, szczególnie jeżeli mówimy tutaj o konieczności zakupu kilku par gogli oraz aplikacji do każdej z nich.

 

Skype

Niemalże flagowa aplikacja producenta nie może stać na słabym poziomie, w związku z czym najbardziej kreatywne umysły skutecznie rozszerzyły możliwe zastosowania komunikatora wideo. Hologram wyświetlający obraz naszego rozmówcy możemy postawić w dowolnym miejscu i w zależności od potrzeb możemy go zmniejszać i rozszerzać. Ponadto wraz z koleżanką/kolegą po drugiej stronie możemy rysować po naszej rzeczywistość czy to w postaci luźnej kreski, czy to tworząc domyślne strzałki. Nie tylko my możemy coś wskazywać, ale także i nasz rozmówca będzie miał wpływ na otaczający nas świat Dzięki One Drive możemy podzielić się zdjęciem z chmury i wykorzystać je w rozmowie na przykład podczas omawiania ważnego projektu.

 

Filmy i TV

Oficjalna aplikacja Microsoftu może i nie należy do najczęściej wybieranych, jednakże póki co jest jedną z niewielu tak dobrze działających aplikacji tego typu. Póki YouTube czy Netflix nie zdecydują się “wejść” ze swoimi apkami, warto zdecydować się na ten bezpłatny program, gdyż dzięki niemu możemy obejrzeć ulubiony film czy serial w trakcie robienia niemalże każdej innej czynności.

 

RoboRaid

Zostaliście zaatakowani przez małe roboty, które nie mają dobrych zamiarów, a ich laserowe działa mogą wyrządzić naprawdę spore szkody w domu. Tylko Wy i Wasz potężny sprzęt będziecie w stanie poradzić sobie z tym zagrożeniem, jednakże musicie działać ostrożnie. W końcu żal by było zniszczyć taki ładny obrazek czy cenny wazonik. Twórcy zaoferowali nam cztery główne elementy, najpierw zajmiemy się celowaniem, potem strzelaniem za pomocą gestów, by następnie wykonać unik i odeprzeć ostateczne zagrożenie za pomocą komendy “X-ray!”. Niby to tylko prosta gra, ale gdy przeniesiemy ją do każdego możliwego pomieszczenia to możemy być świadkami naprawdę efektownej inwazji.

 

Actiongram

Za pomocą tej aplikacji będziemy mogli umieścić w naszym świecie wiele niesamowitych zupełnie nie z tego świata. Wyobraźcie sobie jak idziecie do kina z dzieckiem, a następnie w domu wykorzystując tę aplikację zabieracie ulubionych bohaterów do domu, gdzie możecie z ich udziałem odtworzyć najbardziej pamiętne sceny… ale na tle chociażby Waszej lodówki. Projekt wspierany jest przez coraz więcej firm, dzięki czemu już w tej chwili dostępne są hologramy z Hello Kitty, WarCrafta, Pacific Rim czy Sunset Overdrive.

https://www.youtube.com/watch?v=LqMyidGQPRQ

 

Podsumowanie

Powstanie tak tanich urządzeń jak gogle od Acera i HP musiało nastąpić, gdyż w obecnej chwili baza aplikacji wspierających mieszaną rzeczywistość jest bardzo mała i oferuje często bardzo proste doświadczenia. Gdyby w tej chwili tego typu sprzęt trafił do sklepów z pewnością zostałby ogłoszony interesującą inicjatywą bez zastosowania. Gigant z Redmont stara się z całych sił udowodnić, że jego platforma Windows Store to nie tylko kolejny sklep, ale także miejsce umożliwiające nam bezproblemowe przenoszenie swoich dokonań na liczne platformy. Póki co  urządzenia Windows Mixed Reality muszą doczekać się naprawdę obszernej bazy atrakcji, które będą gotowe już na konsumencką premierę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *