Data publikacji

Autor publikacji

Lenovo Explorer

Lenovo Explorer z racji swojego designu i wykonanie zdaje się celować w tytuł najwygodniejszych i przyjemniejszych do długiego użytkowania headsetu, który gwarantować ma odpowiedni materiał wykonany ze specjalnej tkaniny. Takie rozwiązanie może być jednak zarówno atutem jak i wadę w zależności od naszych planów wykorzystania i intensywności użytkowania gogli. 

Na przełomie sierpnia oraz września 2017 roku, podczas niemieckich targów IFA w Berlinie mieliśmy okazję ujrzeć zupełnie nowe dziecko Lenovo, które tym razem ma zająć się rynkiem mieszanej oraz wirtualnej rzeczywistości w ramach inicjatywy Microsoftu znanej jako Windows Mixed Reality. Przyjrzymy się dokładniej co znajdziemy „pod maską” tych gogli.

Dlaczego warto zainwestować akurat w Lenovo Explorer?

Lenovo chwali się interakcją oraz współdziałaniem ich gogli nawet ze specjalnym pilotem umożliwiającym wydawanie komend głosowych, nie wspominając już klasycznych kontrolerach, klawiaturach czy kontrolerach ruchowych. 

Cena Lenovo Explorer

Lenovo zdecydowało się pójść ciekawą drogą stawiając na niską cenę, która bazowo wynosi jedynie 399 dolarów (około 1380 złotych) jednakże przy okazji większy produkcji znaleźć możemy kwoty nawet na poziomie 349 dolarów (około 1205 złotych). Microsoft dalej nie poinformował, kiedy Windows Mixed Reality trafi do Polski. 

Specyfikacja techniczna Lenovo Explorer

Praktycznie wszystko jest standardowe i praktycznie niczym się nie różni od pozostałych modeli, choć w tym przypadku warto najpierw wspomnieć o tym, że dla wygody zdecydowano się postawić na miękkie wykończenia, które mają sprawić, że korzystnie z gogli będzie bardzo przyjemne i wygodne. Niestety materiał zapewne bardzo szybko będzie się brudził, bądź będzie bardzo podatny na pot innego rodzaju problemy, które zablokują nam możliwość szybkiego dzielenia się goglami i korzystaniem ich. 

Dokładna specyfikacja techniczna:

 1. Ekran – 2x LCD
 2. Przekątna – 2,89 cala 
 3. Rozdzielczość 2880 x 1440 pixeli (na oko przypada 1440 x 1440)
 4. Zagęszczenie pixeli – 706 ppi
 5. Odświeżanie – 90Hz
 6. Pole widzenia – 110 stopni
 7. Śledzenie pozycyjne – dwie kamery wykorzystujące sześć stopni swobody
 8. Sensory śledzenia:
  • Żyroskop
  • Akcelerometr
  • Magnetometr
  • Zbliżeniowy
 9. Granice śledzenia – Brak ze względu na samodzielne śledzenie (pamiętać należy jednak o kablu cztero-metrowym)
 10. Wbudowany mikrofon 
 11. Wbudowane słuchawki 

Kontakt z użytkownikiem

 1. Dźwięk przestrzenny
 2. Śledzenie ruchu
 3. Komunikacja ruchowa z kontrolerami ruchowymi

Komunikacja

 • Wbudowane wejściu audio (gniazdo 3,5 mm)
 • Wbudowane wejście mikrofonu (gniazdo 3,5 mm)
 • Kabel – 4 metry, zakończony końcówkami HDMI 2.0, HDMI 1.4 oraz USB 3.0 

Rozmiar i waga:

 1. Rozmiar – około  185,1 mm x  94,8 mm x  102,1 mm
 2. Waga – 380 gramy (z okablowaniem)

Zawartość zestawu Lenovo Explorer:

 1. Gogle Lenovo Explorer
 2. Dwa kontrolery ruchowe 
 3. Okablowanie
 4. Gwarancje

Programowanie na Lenovo Explorer

Małą dostępność sprzętu wciąż sprawia, że nie możemy mówić o sporej ilości aplikacji czy gier tworzonych dokładnie z myślą o całej rodzinie Windows Mixed Reality. Zewnętrznie tworzone gogle (takie jak Lenovo Explorer) otrzymały oficjalną możliwość wykorzystania Microsoft Store oraz bibliotek platformy SteamVR. Microsoft wprowadził także kilka istotnych udogodnień, przede wszystkim wszystkie gogle z Windows Mixed Reality (w tym również Microsoft Hololens) współpracują nie tylko z systemem operacyjnym Windows 10 (po aktualizacji Fall Creators Update) i oferowaną przez nią funkcją UWP (Universal Windows Platform) umożliwiającą szybkie i bezproblemowe dostosowanie aplikacji do różnych możliwości wyświetlania (hologramy, obraz gogli czy zwykłe ekrany monitorów). Porady odnośnie tworzenia aplikacji znajdziecie w naszym wpisie poświęconym wbudowane platformie, w ramach aktualizacji Fall Creators, Windows 10 Mixed Reality Portal.

Wymagany sprzęt

Specyfikacje komputera potrzebną do korzystania z gogli znajdziecie w tym miejscu, jednakże wygodnieje może być Was ściągnięcie darmowej, oficjalnej aplikacji, która zrobi to za Was!