Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

1

METAVERSE – co to jest?

Metaverse to alternatywna rzeczywistość podobna do Internetu, jednak pozwalająca na większą imersję. Metaverse to teoretyczne, póki co, wirtualne miejsce, w którym użytkownicy posługując się własnymi awatarami mogliby prowadzić swoje życie.

W zasadzie można sobie to wyobrazić jako internet w którym poruszalibyśmy się z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Wciąż jest to twór czysto teoretyczny, ponieważ jeszcze nikt nie zdecydował się choćby spróbować wprowadzić to w życie. Wynika to oczywiście przede wszystkim z braków technicznych i technologicznych. Zbyt mała popularności urządzeń VR oraz wciąż za mała przepustowość łącz sprawia, że temat Metaverse jest raczej ciekawostką.

Facebook Metaverse

Wśród książek i filmów które traktują temat Metaverse jako główny wątek, pojawiła się jedna firma, która traktuje temat Metaverse bardzo poważnie. Facebook Marka Zuckerberga zdecydował się prowadzić badania i analizy w celu przygotowania najlepszego modelu Metaverse dla użytkowników.

Facebook, aby pokazać jak poważnie traktuje temat Metaverse, zmienił swoją nazwę na Meta. Przypuszczalnie, to co zostało pokazane podczas konferencji Connect 2021 od Meta zostanie jeszcze wiele razy zmodyfikowane i zanim otrzymamy faktycznie alternatywny świat 3D dla każdego, minie jeszcze wiele lat.

Metaverse a tokeny NFT

Do świadomości użytkowników coraz częściej docierają pojedyncze rozwiązania, które mogą śmiało zapowiadać, że coś takiego jak metaverse nie tyle powstanie co powstaje.

Mam coraz lepszą technologię przesyłu danych, coraz większy i prostszy dostęp do naprawdę niezłych gogli VR w tym np. do Oculus Quest 2 (a zaraz Oculus Quest 3) no i oczywiście – coraz większe zainteresowanie dużych firm co wiąże się z pompowaniem w metaverse gigantycznych pieniędzy.

Dla nas, zwykłych użytkowników internetu, poza dostępem do gogli VR, pojawiło się ostatnio coś takiego jak NFT (non-fungible token) czyli Niewymienialny token.

Czym jest NFT (Niewymienialny token)?

NFT to unikatowy, jedyny w swoim rodzaju produkt, który możemy posiadać jako byt cyfrowy. Zdarza się, że może być on realnym przedmiotem, będąc odzwierciedleniem na blockchainie. W ramach NFT możemy zostać posiadaczami (za realną gotówkę oczywiście) takich cyfrowych produktów jak kolekcjonerskie karty sportowe, wirtualne nieruchomości lub wirtualne dzieła sztuki. Mogą być to także składniki wszelakich aktywów reprezentujących szeroką gamę przedmiotów materialnych i niematerialnych.

Tokenem NFT może być właściwie każde cyfrowe dzieło – może być to np.:

 • grafika, mem
 • plik dźwiękowy
 • plik wideo, animacja
 • wirtualny awatar
 • przedmiot związany z grą
 • karty kolekcjonerskie
 • muzyka

Kluczową cechą NFT jest niewymienialność. Oznacza to, że każde takie dzieło musi być unikalne lub występować w limitowanej liczbie sztuk.

W dużym skrócie NFT to kupowanie unikatowych i unikalnych wirtualnych przedmiotów za realne pieniądze. Można powiedzieć, że NFT jest rajem dla spekulantów, ponieważ osoby kupujące produkty NFT liczą często na fakt odsprzedania ich z dużo większym zyskiem po jakimś czasie.

Co wspólnego ma NFT z Metaverse?

Nie da się nie zauważyć, że kupowanie wirtualnych dóbr ma na celu przyzwyczajenie społeczeństwa do realizowania podobnych zakupów już w ramach Metaverse. Wyobraź sobie swój wirtualny dom, który będziesz meblował wirtualnymi meblami z Agata Meble czy IKEA poprzez NFT 🙂

Gdzie handlować tokenami NFT?

Niezależnie czy chcesz kupić lub sprzedać swoje tokeny NFT, w tym celu możesz wybrać jedno z kilku popularnych i zaufanych miejsc:

 • OpenSea
 • Rarible
 • SuperRare
 • Coinbase
 • Crypto.com

Zobaczymy, czy tokeny NFT oraz Metaverse to tylko buzzwordy mijającego czasu czy faktycznie zalążek czegoś większego co będzie być może tak samo przełomowe jak wprowadzenie Internetu kiedyś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *