Data publikacji:

Kategoria:

,

Autor wpisu:

Komentarze:

6

Windows Mixed Portal – jak dodać i usunąć symulator Hololens w Windows 10

W aktualizacji Windows 10 Creators Update pojawiło się wiele ciekawych zmian, które wprowadziły Windows 10 na kolejny poziom ewolucji. Microsoft wydając Creators Update pokazał w którą stronę będzie zmierzał system w najbliższej przyszłości. Obecnie zmiany są delikatne – dodano na przykład aplikację Paint 3D którą można się bawić z użyciem myszki i klawiatury, ale także – z pomocą HoloLens. Usprawniono asystenta Cortana, który niestety wciąż nie jest dostępny w Polsce, zaimplementowano wiele udogodnień dla graczy w tym dla stream’erów poprzez opcję Game Mode. Bardzo przydatnym elementem o które o który upominali się użytkownicy już od dłuższego czasu, jest Tryb Nocny sprawiający, że od wybranego przez nas okresu czasu, kolory na monitorze delikatnie wygaszają się, tak aby lepiej korzystało się nam z Windows podczas nocnych sesji z komputerem (czyt. aby wzrok się nie męczył).

Mixed Reality Portal – co to jest?

Zmiany dotknęły również Microsoft Edge który stał się jeszcze lepszą przeglądarką. Generalnie – ilość zmian jest bardzo duża. Większość z nich to zapowiedź kolejnych istotnych kroków których możemy się spodziewać. Jedną z interesujących zmian, szczególnie dla wielbicieli rozwiązań Mixed Reality oraz Hololens. Chodzi o Windows Mixed Portal, czyli miejsce gdzie możemy przetestować działanie gogli bez posiadania fizycznie urządzenia. Oczywiście – jest to jedynie lizanie cukierka przez szybę, jednak można w łatwy sposób sprawdzić, o co tak na prawdę chodzi w tym całym Mixed Reality. 😉

Jak włączyć Mixed Reality Portal?

Włączenie MRP nie jest najprostszym działaniem do wykonania. Biorąc pod uwagę, że wciąż jest to jednak raczej eksperymentalne rozwiązanie przeznaczone obecnie przede wszystkim dla programistów i deweloperów, opcja ta jest nieco ukryta.

Zalecana specyfikacja do uruchomienia Mixed Reality Portal

Zanim zdecydujemy się włączyć Mixed Reality Portal na naszym komputerze z Windows 10, musimy sprawdzić czy spełniamy wymagania sprzętowe które nie należą do najmniejszych:

  • CPU: Procesor Skylake / Kaby Lake Intel Core i5 w wersji mobilnej, dwurdzeniowej z obsługą hyperthreadingu lub jego odpowiednik
  • GPU: Zintegrowany układ Intel HD Graphics 620 bądź jego ekwiwalent z obsługą DirectX12RAM: 8 GB RAM, tryb dwukanałowy wymagany dla zintegrowanych układów graficznych
  • Interfejs wideo: HDMI 1.4 z 2880×1400 @ 60 Hz bądź HDMI 2.0 lub DisplayPort 1.3 z 2880×1440 @ 90 Hz
  • Dysk twardy: 100 GB+ HDD, zalecany dysk SSDUSB: USB 3.0 typu A lub USB 3.1 typu C z DisplayPort Alternate Mode
  • Łączność: Bluetooth 4.0 dla kompatybilnych akcesoriów

Oczywiście możemy spróbować użyć słabszych podzespołów, ale musimy liczyć się z gorszą wydajnością oraz możliwością pojawienia się nieprzewidzianych błędów.

Włączanie Mixed Reality Portal

Uruchomienie MRP należy zacząć od wejścia w ustawienia („Start” -> „Ustawienia„). Następnie musimy wybrać opcję „Aktualizacje i zabezpieczenia„.

Z panelu po lewej wybieramy „Dla deweloperów„. Następnie zaznaczamy opcję „Tryb dewelopera” gdzie możliwe będzie instalowanie aplikacji oraz korzystanie z zaawansowanych funkcji deweloperskich. Po wyborze opcji, potwierdzamy wybór klikając na „Tak„. Gdy włączymy już tryb dewelopera, powinniśmy mieć już dostęp do Mixed Reality Portal.

W tym celu wystarczy kliknąć start i zacząć wpisywać „Mixed Reality Portal” lub wybrać kombinację klawiszy „Windows + S” i w wyświetlonej wyszukiwarce, wpisać interesujące nas zapytanie „Mixed Reality Portal”. Szukany element powinien znaleźć się a górze wyników wyszukiwania. Klikamy w niego i możemy cieszyć się MRP.

Jak używać Mixed Reality Portal?

Aby użyć MRP musimy przede wszystkim zaakceptować warunki. Klikamy „Zaczynamy„, a następnie wybieramy „Zgadzam się” jeżeli oczywiście warunki polityki prywatności są dla nas do zaakceptowania. Po włączeniu głównego okna, otrzymamy informacje dotyczącą specyfikacji naszego komputera i tego czy da radę poradzić sobie z aplikacją. Jeżeli wszystko jest okey, możemy w dolnym lewym rogu wybrać „Uruchom symulację„. Następnie klikamy „Ustaw„. Kolejno wybieramy „Narzędzia” w dolnym lewym rogu i zmieniamy opcję „Symulacja” na aktywną.

W tym momencie przeniesieni zostaniemy do trójwymiarowej rzeczywistości, w której możemy się poruszać za pomocą klawiatury, myszki lub pada od Xbox.

Mixed Reality Portal – sterowanie

  • Klikanie i przeciąganie kursorem myszy LUB użycie prawej gałki od pada sprawi, że będziemy rozglądali się na boki.
  • Użycie WSAD LUB lewej gałki od pada, sprawi, że będziemy się poruszać do przodu, do tyłu lub na boki.
  • Naciśnięcie Enter na klawiaturze lub wciśnięcie prawego przycisku myszy lub wciśnięcie przycisku „A” na padzie sprawi, że zasymulujemy wykonanie „akcji„.
  • Naciśnięcie przycisku Windows na klawiaturze lub użycie przycisku „B” na padzie, zadziała jak wykonanie działania „Powrót do ekranu głównego” czy też po prostu „Home”.
  • Przytrzymanie Alt i przeciągnięcie myszką odpowiedzialne będzie za wykonanie scrollowania. Można także wykonać tą akcję na padzie poprzez przytrzymanie przycisku „A” oraz naciśnięcie prawego triggera z tyłu pada.

Co można robić w Mixed Reality Portal?

Możemy chociażby przetestować nasze oprogramowanie! Nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy z wykorzystaniem MRP nauczyli się programować programy z wykorzystaniem C# oraz silnika Unity pod urządzenia typu Hololens! Wkrótce znajdziesz u nas poradniki jak zacząć programować na Hololens. Nauka programowania na Windows Mixed Reality jest o tyle istotna, że już wkrótce, w sklepach pojawią się nie tylko gogle Hololens, ale także urządzenia od wielu różnych producentów, a co za tym idzie – otworzy się nowy rynek zbytu aplikacji! Nie zwlekaj i zacznij programować na WMP już dziś!

Jak usunąć Mixed Reality Portal?

To bardzo proste. Wystarczy udać się do ustawień („Menu Start” -> „Ustawienia”) a następnie wybrać pozycję „Mixed Reality”. Potem wystarczy z panelu po lewej stronie wybrać „Odinstaluj” i już. Po narzędziu nie będzie śladu. Pamiętajmy też o wyłączeniu trybu deweloperskiego powracając do wcześniejszego ustawienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *