Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

2

Meta Oculus Quest 3 – cena, data premiery, specyfikacja

Coraz więcej informacji zaczyna pojawiać się na temat nowej wersji Oculus Quest. Na bazie wszystkich informacji, można z dużym prawdopodobieństwem określić, kiedy pojawią się Quest 3 w sprzedaży. Znamy także prawdopodobną cenę oraz specyfikację urządzenia.

Co ciekawe, premiera Quest 3 wcale nie była takim pewnikiem jak mogłoby się wydawać! Meta pracowała bowiem nad czym co nazwali Project Cambria czyli nad goglami VR które w pełni miałyby wykorzystać potencjał Metaverse. Finalnie, Project Cambria przemianowany został na Oculus Quest Pro o którym przeczytacie w naszym osobnym podsumowaniu.

Premiera Meta Oculus Quest 3

O ile premiera Quest 2 była naturalną koleją rzeczy po premierze pierwszych Quest’ów które przetarły szlak w kwestii gogli VR, tak premiera Quest 3 wcale nie musi oznaczać wielkiej rewolucji. Generalnie, Quest 3 będą mieć ciężko, aby pokonać popularne cały czas Quest 2 które to znajdują kolejnych i kolejnych nabywców.

Myślę jednak, że rynek chętnie przyjmie jeszcze lepsze jakościowo gogle w rozsądnej cenie które pozwolą zaoferować najlepszą na ten moment rozrywkę w VR. Co na tą chwilę wiemy o Oculus Quest 3?

Nazwa Quest 3

Wiele wskazuje na to, że Oculus Quest 3 będą ostatnimi goglami o tej nazwie. Wszystko przez to, że Facebook który jest właścicielem firmy Oculus, unifikuje nazwy swoich produktów. Możemy się więc spodziewać, że Quest 3 będą ostatnimi goglami sygnowanymi marką Oculus. Wszystko będzie potem bowiem nazywać się Meta Quest. Kto wie – może nawet Quest 3 będą już nazywane Meta Quest 3?

Cena gogli VR Meta Oculus Quest 3

Nie mamy jeszcze oficjalnej cenówki. Wszelkie przecieki mówią jednak, że cena Quest 3 będzie co najmniej konkurencyjna. Biorąc pod uwagę, że w momencie premiery, Oculus Quest 2 kosztowały 399$ za wersję 64GB gdzie obecnie wersję 128GB można mieć już za 299$, wszystko wskazuje na to, że Quest 3 będą w naprawdę korzystnej cenie.

Można spodziewać się znacznych obniżek Quest 2 oraz cen Quest 3 na poziomie 249$ za wersję 128GB. Na pewno jednak, cena Meta Quest 3 będzie niższa niż Oculus Quest Pro (Project Cambria).

Kiedy premiera Meta (Oculus) Quest 3?

Tutaj także nie mamy pewnych informacji co do konkretnej daty premiery Oculus Quest 3. Wszystko jednak wskazuje na to, że Quest 3 może pojawić się w sprzedaży… po wydaniu Oculus Quest Pro (Project Cambria). Premiera Oculus Quest Pro sugerowana jest na drugi kwartał 20222 – pewnie czerwiec.

Premiera Meta Quest 3 przypuszczalnie odbędzie się dopiero w czasie imprezy Meta Connect 2023.

Wszystko jednak może ulec jeszcze zmianie z racji faktu, że coraz częściej pojawiają się przerwy w dostępie do różnych elektronicznych podzespołów. Trzeba trzymać kciuki, żeby nic się już nie wydarzało w geopolityce. Ludzie chcą w spokoju wydawać pieniądze! 😉

Specyfikacja Oculus Quest 3

Patrząc na to, co udało się upchnąć do Quest 2, można spodziewać się, że trzecia iteracja Questów będzie naprawdę ciekawa.

Wszystko wskazuje na to, że Meta Quest 3 będą musiały konkurować z PSVR2 które to mają OLEDy 4K HDR z rozdzielczością 2000×2040 pikseli na oko. Plotki głoszą, że Quest 3 będą korzystać z ekranów uOLED. Gdyby tak się stało, to Quest 3 miałyby potencjalnie spory zapas pod względem jakości obrazków w porównaniu z PSVR2.

Po Quest 3 możemy spodziewać się odświeżania obrazu w 120Hz oraz możliwości dodania jeszcze lepszego odświeżania w późniejszym czasie.

Dużo spekuluje się na temat możliwości wykorzystania technologii od innych współpracujących z Oculus firm w tym „light-field display technology” od CREAL które powinny pomóc zminimalizować wielkość Gogli VR to rozmiarów niemalże zwykłych okularów! Do tego dochodzi jeszcze wykorzystanie rozbudowanego SDK od Meta które pozwala na naprawdę sporą poprawę imersji.

Kontrolery w Oculus Quest 3

Kontrolery w Oculus Quest 3 prawie napewno zostaną poprawione. Możliwe, że zamiast klasycznych „padów” otrzymamy coś na kształt opasek lub czegoś co bardziej będzie polegać na zczytywaniu ruchu naszych dłoni/rąk/ciała niż na fizycznych przyciskach. Sporo dzieje się w tej materii w ostatnim czasie. Co z tego finalnie wyjdzie? Ciężko powiedzieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *