Data publikacji

Autor publikacji

Samsung HMD Odyssey

HMD Odyssey jest efektem współpracy Samsunga oraz Microsoftu w ramach platformy Windows Mixed Reality, dzięki której użytkownicy będą mogli korzystać zarówno z wirtualnej jak i mieszanej rzeczywistości. 4 października 2017 roku mieliśmy okazję poznać ten sprzęt, który był jedną z najważniejszych zapowiedzi Giganta z Redmond podczas specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej. 

W przypadku Odyssey mamy do czynienia z dopakowaną wersją gogli, które tradycyjnie były oferowane dotychczas. Samsung zdecydował się na wprowadzenie swojego mocnego punktu w kwestii ekranu oraz nawiązał dodatkową kooperację z firmą AKG, dzięki czemu ich headset ma oferować wyższej jakości dźwięk. 

Czym wyróżnia się HDM Odyssey?

Samsung postanowił (albo dostał zgodę od Microsoftu) pójść odmienną drogą wybierając swój ekran AMOLED z odmienną (trochę wyższą) rozdzielczością oraz parametrami, które mogą uczynić grę czy korzystanie z aplikacji odrobinę przyjemniejszą. Jednym z największy atutów ma być dźwięk przestrzenny 360 stopni, dzięki czemu o wiele łatwiej mamy doświadczać zjawiska Obecności.

Nie możemy zapominać o współpracy pomiędzy tym, a zewnętrznymi urządzeniami w ramach inicjatywy Windows Mixed Reality oraz okularami Microsoft Hololens. To nie tylko klasyczna marketingowa gadka, ale faktycznie przydatna rzecz umożliwiająca pracę w naprawdę sporych grupach. Gracze muszą pamiętać również o tym, że ich swoje tytuły można zakupić zarówno z Microsoft Store jak i ze Steam’a. 

Cena HDM Odyssey

Samsung zapewne ze względu na swoje unikalne podzespoły zdecydował się na podyktowanie dosyć wysokiej ceny podstawowej – 499 dolarów (około 1750 złotych), lecz już na początku 2018 roku znaleźć można było ten sprzęt w cenie 449 dolarów (około 1560 złotych). Niestety na dzień dzisiejszy wciąż nie ma oficjalnej sprzedaży na terenie Europy, nie wspominając o Polsce. 

Specyfikacja techniczna Samsung HMD Odyssey

Samsung zdecydował się na najciekawszą specyfikację, ponieważ wykorzystał kilka części, które znamy ze smartfonów koreańskiego producenta. Na pierwszy plan oczywiście wysuwa się ekran AMOLED oraz słuchawki od AKG, ale to nie jedyne pozytywne niespodzianki, które znajdziemy w ładnej, czarnej obudowie. Ładnie prezentują się dołączone kontrolery ruchowe, które ze względu na pojawienie się zaokrągleń oraz mini poprawek sprawiały, że korzystanie i przechowywanie ich stało się lepsze.

Specyfikacja techniczna:

 1. 2x ekran AMOLED o przekątnej 3,5 cala 
 2. Rozdzielczość 2880 x 1600 pixeli (na oko przypada 1440 x 1600)
 3. Zagęszczenie pixeli – 616 ppi
 4. Odświeżanie – 90Hz
 5. Pole widzenia – 110 stopni
 6. Śledzenie pozycyjne – kamery wykorzystujące sześć stopni swobody
 7. Kamery śledzące – 6 DOF camera 
 8.  Regulacja obiektywu – Oprogramowanie IPD
 9. Sensory śledzenia:
  • Żyroskop
  • Akcelerometr
  • Magnetometr
 10. Czujniki:
  • 6-osiowy ACC & Gyro, Kompas 3-osiowy, Czujnik zbliżeniowy, Czujnik IPD
 11. Granice śledzenia – Brak ze względu na samodzielne śledzenie (pamiętać należy jednak o kablu cztero-metrowym)
 12.  Odległość między źrenicami – 60 – 72 mm
 13. Wbudowany mikrofon – Array MICs
 14. Wbudowane słuchawki – Model z przestrzennym dźwiękiem od AKG

Kontakt z użytkownikiem

 1. Dźwięk przestrzenny
 2. Śledzenie ruchu
 3. Komunikacja ruchowa z kontrolerami ruchowymi (delikatnie przerobione przez Samsunga)

Komunikacja

 • Wbudowane wejściu audio (gniazdo 3,5 mm)
 • Wbudowane wejście mikrofonu (gniazdo 3,5 mm)
 • Kabel – 4 metry, zakończony końcówkami HDMI 2.0 oraz USB 3.0 

Rozmiar i waga:

 1. Rozmiar – 201,9 mm x 131,6 mm x 111,0 mm
 2. Waga – 644 gramy
 3. Waga okablowania – 176 gram

Rozmiar i waga opakowania:

 1. Rozmiar – 305,8 mm x 186,4 mm x 381,0 mm
 2. Waga – 2,218 kg

Zawartość zestawu

 1. Gogle Samsung HMD Odyssey
 2. Dwa kontrolery ruchowe 
 3. Okablowanie
 4. Gwarancje

Programowanie na Dell Visor

Ze względu na małą oficjalną dostępność sprzętu nie możemy tutaj mówić o sporej ilości aplikacji czy gier tworzonych dokładnie z myślą o całej rodzinie Windows Mixed Reality. Ba, w przypadku zewnętrznie tworzonych gogli, takich właśnie jak Dell Visor otrzymaliśmy także oficjalne wsparcie dla bibliotek SteamVR. Microsoft zdecydował się jednak wprowadzić kilka istotnych udogodnień, przede wszystkim wszystkie gogle włącznie z Hololens współpracują z systemem Windows 10 i oferowanym przez niego systemem UWP (Universal Windows Platform) umożliwiającego szybkie i bezproblemowe dostosowanie aplikacji do różnych możliwości wyświetlania (hologramy czy zwykłe ekrany monitorów i gogli MR). Porady odnośnie tworzenia aplikacji znajdziecie w naszym wpisie poświęconym wbudowane platformie, w ramach aktualizacji Fall Creators, Windows 10 Mixed Reality Portal.