Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

0

Zanim kupisz zestaw VR – co warto wiedzieć.

Rozglądasz się swoim pierwszym zestawem VR? Pewnie celujesz w nowe Quest 2 lub HP Reverb G2? A może chcesz zaszaleć i myślisz nad Valve Index lub klasycznymi Oculus Rift’ami? Cieżko jest zdecydować się na jeden konkretny model. Jedyny moment gdy nie będziesz miał żadnych problemów z wyborem to ten w którym Twój PC spełnia zalecane wymagania większości tytułów AAA z nawiązką. Wtedy pozostaje wybór zestawu VR z największą ilością funkcji. No i oczywiście nieograniczona niczym ilość gotówki. Bez pieniędzy nic nie zrobimy.

Zakładam jednak, że szukając swoich pierwszych gogli VR nie będziesz celował w ultra drogie urządzenie które być może po miesiącu schowasz do szuflady. Jakie zatem gogle VR warto kupić aby nie zapłacić wiele ale móc bez większych przeszkód cieszyć się płynna rozgrywką?

PC VR czy samodzielne VR

ilość modeli gogli VR na rynku jest obecnie całkiem spora. Od kilku lat, średnio za 2-3 miesiące pojawiają się kolejne zapowiedzi nowych urządzeń. Jak zatem zakupić urządzenie nie bojąc się, że za rok będzie ono już conajmniej przestarzałe? Przede wszystkim musimy podjąć decyzję – chcemy zestaw VR dostarczający naprawdę wysoką jakość grafiki, bardzo dobre śledzenie ruchów ALE wymagające podłączenia do komputera czy zgadzamy się na kompromis jakość/cena i wybieramy gogle VR działające samodzielnie?

Samodzielnie działające Gogle VR

Jeżeli zdecydujemy się na wybór gogli VR typu „standalone” czyli działające samodzielnie, to tak naprawdę obecnie na rynku dostępnych jest dosłownie kilka modeli którymi warto sobie zaprzątać głowę. Najpopularniejszy to oczywiście Oculus Quest 2. Możesz też rzucić okiem na Oculus Go. Możesz także skorzystać z zestawów które wykorzystują jako źródło obrazu Twój telefon komórkowy. To jednak daleko idący kompromis.

PC VR – VR wspierane przez komputer

Najpotężniejsze gogle VR to te wspierane przez potężne PCty. Im lepszą kartę graficzną mamy w komputerze i im lepsze soczewki mamy zainstalowane w Goglach, tym bardziej wciągająca i imersyjna będzie nasza rozgrywka. Na obecną chwilę najpopularniejszymi goglami PC VR są Valve Index, Oculus Rift S czy HTC Vive. Są też rozwiązania dużo droższe i oferujące np. rozdzielczość 4K. Warto zwrócić uwagę jak wygląda zarządzanie kablami czy dostępne gry/programy oraz to jakie są wymagania dotyczące śledzenia ruchu – czy gogle radzą sobie z tym same czy potrzebują dodatkowych trackerów. Ogólnie PCVR to lepsza zabawa ale znacznie droższa niż samodzielnie działające gogle VR.

A co jeśli wciąż się wahasz jakie gogle VR wybrać?

Zakup gogli VR nie jest jak wybór konsoli, że można wejść do pierwszego lepszego marketu i sprawdzić jak leżą nam w ręce pady czy sprawdzić rozmiary konsoli w sieci. Kupno gogli VR jest raczej kosztowne i i poprzedzone porządnym researchem. I tak jednak, zawsze może się okazać, że coś nam w goglach pasować nie będzie – rozstaw soczewek, waga czy dostępne tytuły. Czy jest zatem opcja przetestowania gogli w jakimś miejscu? Tak!

W wielu miastach w Polsce znaleźć można salony podobne do kafejek internetowych z początku wieku. W miejscach takich możemy umówić się ze znajomymi i rozegrać partyjkę w jakiegoś FPSa lub zagrać samodzielnie np. w Beat Saber. Często w takich miejscach znaleźć można najpopularniejsze na rynku gogle PC VR oraz VR standalone wraz z najpotrzebniejszymi akcesoriami. Krótka godzinna, może dwugodzinna sesja grania z goglami będzie w stanie jasno pokazać nam jakiego rodzaju urządzeń poszukujemy.

Gdzie można znaleźć takie VRowe Kafejki? Przedstawiamy przykładowe adresy w największych miastach:

 • vrstudio.pro Kraków
  Kraków, ul. Dietla 50
  https://www.vrstudio.pro/
 • VrStudio Gdynia
  Gdynia, ul. Morska 171b
  http://vrstudio-gdynia.pl/
 • VR Zone Wrocław
  Wrocław, ul. Piłsudskiego 74
  https://vrzone.wroclaw.pl/
 • VRepublic Kraków
  Kraków, ul. Przemysłowa 4/457
  https://vrepublic.pl/
 • OazaVR Warszawa
  Warszawa, ul. Adama Branickiego 16
  https://oazavr.pl/
 • VR Project Warszawa
  Pasaż podziemny przy linii metra M1, stacja “Świętokrzyska”
  https://vrproject.com.pl/
 • InGame Warszawa
  Bielawska 3/1 02-511 Warszawa
  https://ingame.waw.pl/home/
 • ESCA Tarnowskie Góry
  Tarnowskie Góry ul. Stalmacha 1
  https://esca.pl/esca-salon-vr-tarnowskie-gory/

Chcesz dodać do listy swoją kafejkę VR? Napisz do nas na kontakt@vrnews.pl! Dodamy ją bezpłatnie.

Wynajem gogli VR

A co jeżeli w Twoim mieście nie ma kafejki VR? Możesz zawsze pożyczyć gogle VR od znajomego lub firmy która zajmuje się wynajmem gogli VR jest to świetna opcja tak dla graczy jak i programistów którzy chcieliby rozpocząć przygodę z programowaniem właśnie na urządzeniach VR. Gdzie można wypożyczyć gogle VR? Istnieje kilka firm. Prezentujemy wybrane miejsca.

 • VR Point – https://www.vrpoint.pl/
 • InGame Warszawa – https://ingame.waw.pl/b2b
 • weRvr – https://wervr.pl/kategoria-produktu/wypozyczalnia/
 • VRteam – https://vrteam.pl/
 • Vr One Wrocław – https://vr-one.pl/wroclaw/wynajem-vr.html
 • StrefaVR – http://strefavr.pl/

A jeżeli już przekonasz się, że VR jest dla Ciebie – wybierz które gogle VR chcesz kupić dzięki naszemu wielkiemu rankingowi gogli VR. Znajdziesz tam wszystkie najważniejsze informacje oraz linki do przydatnych wpisów które pomogą Ci podjąć właściwą decyzję!

Jak jeszcze można przetestować urządzenia VR przed zakupem? Masz jakiś pomysł? Podziel się z nim w komentarzu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *