Data publikacji:

Kategoria:

, ,

Autor wpisu:

Komentarze:

0

Windows Device Portal – Jak połączyć i zarządzać Hololens na PC?

Windows Device Portal to przydatne narzędzie dla każdego posiadacza gogli Microsoft Hololens, dzięki któremu użytkownik będzie w stanie przeanalizować działanie, naprawić możliwie występujące błędy czy zarządzać treścią dostępną w innowacyjnym sprzęcie od Giganta z Redmond. Co składa się na WDP i z jakich funkcji będziemy najczęściej korzystać?

Na początku wspomnę o tym czym dokładnie jest Windows Device Portal i w jaki sposób możemy uzyskać możliwość wykorzystania jego funkcji. Przede wszystkim warto zauważyć, że dzięki temu systemowi możemy zarządzać urządzeniem zarówno zdalnie przez sieć oraz przewodowo przez kabel USB. WDP to przeglądarka internetowa w momencie, gdy do komputera podłączymy inne urządzenie (w tym HoloLens, IoT, Mobilne, Xbox czy innego PC-ta). Ekran początkowy jaki możemy ujrzeć zawsze prezentuje nam ogólny opis urządzenia. Wszystko to jest zasługą REST API stanowiącą obecnie standard dla różnego typu konfiguracji sprzętowych od Microsoftu. 

W ramach zawartości Windows Device Portal znajdziemy działy:

 

1. Pasek narzędzi i nawigacja 

W tym miejscu będziemy mogli mogli ręcznie wyłączyć, bądź zrestartować urządzenie sprawdzając czy wszystko funkcjonuje tak jak powinno. 

 

2. Menadżer aplikacji

To właśnie tutaj będziemy mogli zarządzać dostępną treścią i zawartością w postaci aplikacji, które możemy instalować lub usuwać z pamięci wewnętrznej

 

3. Działające procesy

Ten dział odpowiedzialny jest za dostarczenie nam najważniejszych informacji dotyczących działających (i nie zawsze widocznych) procesów odbywających się w tle. 

 

4. Przeglądarka plików

Z poziomu okularów Microsoft Hololens zajmowanie się tego typu elementami z pewnością nie jest wygodne i przyjemne, w związku z czym spokojne zarządzanie i ewentualne poszukiwanie (np. jakiegoś dokumentu) na pewno będzie o wiele bardziej przystępne. 

 

5. Wydajność 

Tytuł mówi ewidentnie sam za siebie, jednakże warto zaznaczyć, że w ramach tego działu znajdziemy wykresy dotyczące działania procesora, pamięci,  I/O (odczyt i zapis danych), sieć oraz karty/procesora graficznego

 

6. Śledzenie zdarzeń w systemie Windows (ETW) 

Nazwa działu jest dosyć skomplikowana i to nie może dziwić, ponieważ jest to część systemu skierowana praktycznie tylko i wyłącznie dla osób posiadających sporą wiedzę programistyczną. To właśnie tutaj znajdziemy między innymi takie wydarzenia systemowe jak:

  1. Zarejestrowani dostawcy,
  2. Niestandardowi dostawcy,
  3. Dostawcy,
  4. Historia dostawców,
  5. Filtry / Wydarzenia

 

7. Śledzenie wydajności 

Wydawać by się mogło, że już wcześniej (wyżej) pojawiła się niemalże taka sama zawartości. Otóż, tak nie jest, ponieważ tutaj wszystko koncentruje się wokół Windows Performance Recorder i możliwości wykorzystania Wybranych oraz Dowolnie zaprojektowanych Profili .

 

8. Menadżer urządzeń

Nazwa jest bardzo wyraźna, jasna oraz nie pozostawia absolutnie żadnych wątpliwości. Zawartość jest dostępna w formie listy z ikonami, które odkryją przed nami sporo informacji i właściwości. 

 

9. Sieć

Poza początkowymi ustawieniami zawsze potrzebujemy także szerszego dostępu do połączenia oraz jego specyfiki. W związku z tym będziemy mogli się tutaj połączyć i rozłączyć z lokalną siecią WiFi, wykorzystamy podstawowe profile oraz skonfigurujemy adres IP

 

Przypominamy, że to wszystko jest dostępne dla użytkownika, lecz wymaga posiadania podstawowej wiedzy dotyczącej działania komputera oraz sprzętu dodatkowego, którym w przedstawionym wypadku są gogle Microsoft HoloLens

Poradnik jak poradzić sobie z odpowiednim podłączeniem oraz sparowaniem okularów Microsoft Hololens z Windows Device Portal znajdziecie w tym miejscu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *