Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

0

Która aplikacja na VR jest najlepsza? Oto nasze 10 propozycji!

Wirtualna rzeczywistość w chwili obecnej bardzo mocno kojarzy nam się z grami, jednakże twórcy oferują nam coś więcej niż tylko jedno medium. Rozrywkę zapewnią nam liczne aplikacje (oraz gry rzecz jasna), które zostały stworzone z naprawdę oryginalnym pomysłem na siebie. Co przygotowali dla nas deweloperzy i z czym będziemy się świetnie bawić i czy istnieje odpowiedź, która z aplikacja jest najlepsza?

 

Tilt Brush

Ta aplikacja umożliwia nam wyrażenie swojej artystycznej duszy już nie tylko w 2D, ale także i w trzecim wymiarze. O ile w tradycyjnych edytorach modeli 3D możemy je obrócić o tyle w tym przypadku możemy w nieskończoność się bawić naszym dziełem, które dzięki technologii VR może okazać się fascynującą okazją do stworzenia czegoś naprawdę ciekawego. Przygotowano mnóstwo narzędzi, które zaoferują nam ferie wzorów i stylów, które będziemy mogli wedle uznania dopasowywać i łączyć ze sobą. Obrazki wykonane samodzielnie jeszcze nigdy nie potrafi zachwyć pod tak wieloma kątami widzenia 😀

 

War of Words

Tym razem mamy do czynienia z ciekawym podejście do poezji. Twórcy postanowili wykorzystać bardzo ładną minimalistyczną grafikę i wykonali w ten sposób bardzo ładną animację nawiązującą do treści wiersza. Odpowiednio dobrany głos lektora oraz kilka delikatnych, ale jednoznacznych odgłosów pozwoliły uzyskać naprawdę zniewalający efekt końcowy. Z pewnością nie jest to najbardziej rozbudowana aplikacja, ale z pewnością mocno będzie potrafiła wbić się w pamięć i przedstawi temat poruszający za serce. Z resztą o jakości niech mówi to, że potrafi rozbudzić wyobraźnię czyli spisuje się znakomicie.

 

Facebook Spaces

Ta aplikacja to tak naprawdę przedstawienie powodu, dla którego gigant wykupił Oculusa za 2 miliardy dolarów. Firma Zuckerberga dostrzega potencjał wirtualnej rzeczywistości i postrzega go jako nowe, ciekawe doświadczenie społeczne. Reklama przygotowana przez firmę nieźle obrazuje jak kreatywnie można wykorzystać same gogle do doświadczania zupełnie nowych społecznych atrakcji. Zabawa może odbywać się nie tylko w samych goglach, ale także chociażby w formie połączenia audio-wideo, dzięki czemu będziemy mogli być ze znajomymi także gdzieś poza domem. Wykorzystanie zdjęć i filmów sferycznych może pozwolić na spotkanie się w naprawdę niewiarygodnych miejscach przy niesamowitych okolicznościach. Wyobraźcie sobie chociażby zorzę czy jakiś uroczy zachód słońca na jakiejś wysepce gdzieś na środku oceanu. Od teraz rozłąka spowodowana pracą za granicą może okazać się mniejsza, gdyż w każdej chwili będziemy mogli spotkać się z bliskimi w naszym przytulnym domu, nawet jeżeli jest on jedynie cyfrowy.

 

Google Earth VR

Kolejny mało oryginalny pomysł… no może nie do końca, gdyż gdy spojrzymy z perspektywy czasu to możemy dostrzec jak wiele lat temu Google myślało o tym, aby ukazać nam świat w wersji cyfrowej z własnej perspektywy. Być może dopiero teraz możemy się temu lepiej przyjrzeć, by dostrzec jak idea sprzed kilku lat dopiero teraz się realizuje. Od tej chwili będziemy mogli przyjrzeć się najbardziej oryginalnym i kreatywnym budowlom z całego świata. Jeszcze nigdy nie mieliśmy okazji przyjrzeć im się z takiego bliska, co może… okazać się dla kogoś mało satysfakcjonujące. Zdaje się, że firma chciała się pozbyć wszelkiej maści doczytywania w efekcie czego nie wszystko wygląda tak realistycznie jak byśmy sobie tego życzyli. Mimo to warto spojrzeć na nasz świat z trochę innej perspektywy.

 

Project Sansar

Pamiętacie Second Life, wirtualny symulator życia? Otóż twórcy tego jakże interesującego zjawiska społecznego po raz kolejny mogą przyciągnąć uwagę całego świata. Project Sansar to swego rodzaju kolejny krok w pomyśle na poprzedni hit. Tym razem jednak świat kształtowany w wirtualnej rzeczywistości może okazać się o wiele bardziej niewiarygodny, gdyż kształtować go będą użytkownicy. Deweloperzy przygotowali na ten moment kilka ciekawych obszarów, jednakże finalna wersja ma żyć własnym życiem, które bazować będzie na oczekiwaniach i planach całych społeczności. Być może za kilka lat dowiemy się co ludzie stworzyli czy to coś ma sens, czy będzie tylko na przykład straszliwą utopią… no może się jeszcze zakończyć wojną, ale cóż tu ofiary przeżyją swoje rany 😉

https://www.youtube.com/watch?v=-tdkW64u3YA

 

Transmisje na żywo w VR

Specjalnie nie wymieniliśmy tutaj konkretnej pozycji, gdyż póki co jest zbyt wcześnie by móc powiedzieć, że rynek się w jakimś stopniu wyklarował. Póki co ręce po całą pulę stara się wyciągać Google z YouTubem, jednakże nie możemy zakładać, że tak zawsze będzie. Póki co takie akcje jak puszczenie (zupełnie za darmo) finału Ligi Mistrzów właśnie dla posiadaczy VR, mogą spowodować znaczny skok zainteresowana fanów sportu. Zresztą wyobraźcie sobie jak siedząc w domu obserwujecie i słuchacie koncertu swojego ulubionego muzyka, który wykonuje swoją pracę w zasadzie kilka kroków od Was.

 

Madefire Comics VR

Komiksy nie przejęły się kwestią, jak przetrwamy wobec pojawienia się cyfrowej dystrybucji. Od dawna wielu fanów komiksów decyduje się na zakup wersji na tablet czy telefon, od czasu do czasu kupując wydania papierowe. Podobnie sprawa może się mieć w wirtualnej rzeczywistości, gdyż to właśnie tutaj zawitają po raz pierwszy. Mam jednak kilka obaw dotyczących tego typu wydań, otóż w Stanach Zjednoczonych komiksy wychodzą co chwila i nadążanie z ich tworzeniem jest ciężkie dla twórców, a w tym przypadku mamy jeszcze do czynienia z animacjami, przybliżeniami oraz dźwiękiem. Tylko i wyłącznie jeżeli właściciele zdecydują się uczynić ze swojej platformy miejsce dla komiksów w wersjach dopracowanych będą mieli szansę osiągnąć sukces. W innym wypadku lepiej będzie chwycić za smartfona czy tablet, gdyż wygoda czytania i oglądania będzie znacznie większa, nawet pomimo braku większej ilości czynników wprowadzających w klimat.

 

Cutie Keys

Póki co nikt z nas raczej nie wyobraża sobie pracy w wirtualnej rzeczywistości, jednakże już w tej chwili ktoś pracuje nad klawiaturą pod tę technologię. Prace są na dość wczesnej fazie i raczej nie zmierzają w kierunku nadającym się do tworzenia jakiś projektów, jednakże może to być coś niezłego jako notatnik czy pamiętnik. Spodziewałbym się, że za pewien czas pojawi się jakaś współpraca w ramach której do aplikacji dołączy jakiś zestaw emotikon czy emoji, które w zasadzie idealnie pasują do tego typu stylistyki. Warto śledzić ten projekt, gdyż może się okazać, że za jakiś czas ujrzymy coś bardziej profesjonalnego, korzystającego jednak z jakiś pomysłów Cutie Keys.

 

Sklepy w wirtualnej rzeczywistości

Giganci na rynku, tacy jak Alibaba czy eBay już w tej chwili ciężko pracują, aby ich środowisko zakupowe doskonale spisywało się w zupełnie innych warunkach. Póki co wciąż jest to daleka wizja shoppingu, jednakże ma to coraz ciekawszy wygląd. Także tradycyjne sklepy starają się stworzyć aplikacje spełniające ich wymaganiom oraz umożliwiające łatwiejsze sposoby motywowania klienta do podjęcia decyzji zakupowej. Wizualizacje z pewnością będą w tym przydatne, jednakże wielkie firmy z pewnością postarają się o dodanie tutaj jakiś mechanizmów psychologicznych skłaniających do kupna danego produktu.

 

The Playroom VR

Zanim przejdziecie do artykułu samych gier warto wspomnieć o podstawowej aplikacji dołączanej do gogli Playstation VR. Ciężko mówić o tym produkcie jako o pełnoprawnej grze (z resztą o niemalże wszystkim na VR tak jest) jednakże należy docenić jak wiele pracy włożono w to, aby na jednej płytce (bądź pliku z sieci) umieścić jak najwięcej rozmaitych mini gierek prezentujących możliwości gogli od Sony. Nie jest to tytuł na wiele godzin, jednakże to doskonała okazja do “wejścia” w tematu wirtualnej rzeczywistości. Bajkowa oprawa wizualna może starszych odstraszyć, jednakże pomimo to warto się przemóc, ponieważ to naprawdę niezły przegląd dostępnych opcji. Ponadto dzięki “social screen’owi” w zabawie może uczestniczyć kilka osób.

 

Podsumowanie

Pomimo, że Oculus Rift, HTC Vive oraz Playstation VR to bardzo dobre sprzęty to bez gier w zasadzie w ogóle nie miałyby szans zaistnieć na rynku. Twórcy z wielu studiów z całego świata pracowali i nadal pracują nad wieloma grami, które mają wykorzystać spore możliwości zupełnie nowej technologii. Oczywiście nie wiąże się to tylko z samymi łatwymi rzeczami, stoi przed nimi sporo wyzwań. Spójrzcie na dziesięć propozycji, które naszym zdaniem są szczególnie warte zagrania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *