Data publikacji:

Kategoria:

Autor wpisu:

Komentarze:

0

HP Windows Mixed Reality Headset – tani i bardzo dobry MR?

HP Windows Mixed Reality Headset to drugi model gogli mieszanej rzeczywistości, którego głównym założeniem było obniżenie ceny i dostarczenie deweloperom wysokiej jakości sprzętu w przystępnej cenie. Producent pokusił się na stworzenie eleganckiego sprzętu, który nawet pomimo wymogu posiadania okablowania stara się dostarczyć użytkownikowi spore pokłady wygody. Czy jest zatem rozwiązanie od HP i dlaczego warto zdecydować się akurat na ten model?

 

Historia HP Windows Mixed Reality Headset

Podobnie jak to miało miejsce z modelem oferowanym przez Acera, zapowiedziane zostały oficjalnie w marcu 2017 roku podczas konferencji Microsoft Build 2017. Oba rozwiązania należą do grupy Windows Mixed Reality oferującej identyczne doświadczenia, z tym że urządzenie od Giganta z Redmont jest znacznie droższe. Cena 329 dolarów ma przyciągnąć twórców z całego świata, którzy pomimo świetnych pomysłów nie mogli rozpocząć swojej przygody z mieszaną rzeczywistością właśnie ze względu na spory koszt. Od zapowiedzi podczas GDC (Game Developers Conference) nie minęły cała dwa miesiące, a na stronie Microsoftu wystartowały pre-ordery w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie.

 

Specyfikacja oraz technikalia

HP Windows Mixed Reality Headset wyposażone zostały w dwa ekrany o rozdzielczości 1440 x 1440,  co przy przekątnej 2,89 cala ma zagwarantować nam wysokiej jakości obraz generowany właśnie przez same gogle. Odświeżanie jest natywnie na poziomie 90 Hz, natomiast pole widzenia to 95 stopni. Ten element montowany jest na specjalnym zawiasie, dzięki któremu będziemy mogli błyskawicznie unieść konstrukcję, tak aby móc bezproblemowo zaprogramować coś lub dokonać odpowiednich poprawek w kodzie.

O wygodę zadbać mają podwójnie wyściełane taśmy oraz dokładne pokrętło regulacji, które wspólnie mają zagwarantować nam pracę trwającą nawet cały dzień. Gogle posiadają własny, wbudowany system audio, aczkolwiek znajdzie się także gniazdo jack 3,5 mm oraz złączka na pojedynczy kabel czterometrowy HDMI 2.0 oraz USB 3.0. Dodatkowo HP nie zapomniało o Inside-ou Trackingu.

Obecna wersja wymagać będzie komputera napędzanego systemem operacyjnym Windows 10 – Creators Update (z włączonym trybem dla deweloperów).  W „budzie” wymagany byłby procesor Intela z rodziny i7 (minimum szóstej generacji) lub AMD Ryzen 7 1700 (z ośmioma rdzeniami i 16 wątkami), karta graficzna Nvidii GTX 980/1060 i mocniejsza, bądź model od AMD Radeon RX 480 z minimum ośmioma GB pamięci). Potrzebować będziemy także złącza HDMI 1.4 lub Display Port 1.2 i 60 Hz, HDMI 2.0 lub Display Port 1.2 i 90 Hz oraz jeden wolny port Display Port. Rozdzielczość do SVGA (800×600), głębia kolorów na poziomie 32 bity (na pixel), 16 GB RAM oraz 10 GB wolnej przestrzeni.

Ponadto oczywiście musimy posiadać DirectX 12 oraz WDDM 2.2 w kwestii sterownika graficznego, TDP to przynajmniej 15W. Oczywiście nie mogło zabraknąć jednego portu USB i USB 3.0 Type-A obsługujący min. 900 mA oraz Bluetooth 4.0.

 

Cena urządzenia

329 dolarów to koszt zdecydowanie bardziej atrakcyjniejszy niż Microsoft Hololens, co z pewnością może przyciągnąć zainteresowanie deweloperów. Warto jednak zwrócić uwagę, że Acer w przypadku swojego headsetu zdecydował się obniżyć kosz o dodatkowe 30 dolarów, niestety nie wiadomo skąd wynika ta różnica. Jest jeszcze zbyt wcześniej byśmy się dowiedzieli, kiedy HP Windows Mixed Reality ukażą się w Europie, o Polsce już nie wspominając.

 

Narzędzia

Sprzęt tytułowany jest Windows Mixed Reality i jak możecie się już domyśleć, urządzenie działa pod kontrolą systemu Windows 10, który dzięki systemom UWP (Universal Wondows Platform) każda aplikacja stworzona automatycznie będzie mogła być wyświetlana w formie płaskiego hologramu, jednakże prace odbywać się będą już z wykorzystaniem Windows 10 SDK i Visual Studio 2017.

 

Podsumowanie HP Windows Mixed Reality Headset

HP Windows Mixed Reality to sprzęt, który z pewnością przyciągnie do siebie sporą ilość twórców, chcących spróbować swoich sił z programowaniem w mieszanej rzeczywistości. MR wciąż jest na wczesnym etapie, jednakże Microsoft już w tej chwili chce zaprosić do współpracy naprawdę spore grono kreatywnych osób, które mają uczynić tę technologię jeszcze lepszą. Współpraca z HP to kolejny krok ku wprowadzeniu rewolucji, dzięki której być może za kilka lat niemalże każdy z nas będzie chciał zobaczyć na własne oczy czy wizje z wielu filmów mogą się jednak zostać zrealizowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *