Data publikacji:

Kategoria:

,

Autor wpisu:

Komentarze:

0

CES 2021 – tego spodziewajmy się w AR/VR wkrótce!

Na targach CES 2021 pojawiło się wiele świetnych nowości oraz informacji które pokazały, jak może kształtować się przyszłość VR oraz AR. Pojawiło się wiele zapowiedzi ale i informacji o aktualizacjach czy produktach w zasadzie gotowych do kupienia!

Nie ma co przeciągać. Zobaczmy co ciekawego pojawiło się na targach.

SenseGlove Nova – kontrolery-rękawice do VR

SenseGlove zostało przygotowane przez Holendrów przede wszystkim dla specjalistów którzy potrzebują precyzyjnych urządzeń do szkoleń, treningów czy nauki. Oczywiście, pewnie będziemy w stanie wykorzystać je do gier i rozrywki jednak trzeba mieć na uwadze, że przede wszystkim chodzi tu o przemysł ciężki czy inne branże w których lepiej będzie uczyć się na wirtualnych maszynach.

ZOBACZ: Co potrafią rękawice-kontrolery VRfree

Co ciekawe, kontrolery te będą nie tylko w stanie śledzić nasze dłonie czy palce ale także będą w stanie przekazać nam bodźce związane z ciężarem!

Cena za parę takich ciepłych rękawiczek? Skromne 5000 dolarów.

CREAL – prototypowe przełomowe wyświetlacze dla MR?

O co chodzi? Ano Gogle Mixed Reality mają to do siebie, że ciężko jest im czasem ogarnąć jak powinny odwzorować światło, jak śledzić przedmioty no i generalnie czasami nasze wrażenia z użytkowania gogli MR bywają średnie.

CREAL sprawi, że nasze gogle będą w stanie lepiej radzić sobie z wyświetlanym obrazem oraz obsługą światła. Ciężko jest to wytłumaczyć jednak generalnie obraz w goglach MR będzie żywszy, o dużo lepszej jakości i jeszcze lepiej wkomponowany w realny świat.

CREAL pozwoli łatwiej skupiać się na modelach bliższych i tych dalszych – w zależności gdzie będziemy patrzeć.

Okulary Panasonic VR

Słowo okulary jest tu kluczowe. Urządzenie od Panasonic nie przypomina kompletnie konkurencyjnych prostokątnych rozwiązań. Zamiast tego, Panasonic VR wyglądają jak steampunkowe okulary… tyle, że z VR.

Panasonic zapewnia, że ich okulary VR będą posiadać obsługę soczewek dających obraz w rozdzielczości 2,6K wraz z obsługą HDR. To wszystko w oparciu o wyświetlacze micro-OLED. Dodajmy, że 2,6K to rozdzielczość na jedną tylko soczewkę! Obraz prezentowany będzie z odświeżaniem nawet 120Hz.

Łączność gogli z komputerem zapewnić ma moduł 5G który pozwoli na błyskawiczną łączność. Czy będzie dodawana do zestawu foliowa czapeczka – ciężko powiedzieć. Gogle najpewniej posiadać będą IPD (Inter-pupillary Distance) oraz możliwość ustawienia rozstawu soczewek.

Gogle powinny być dostępne na rynku w drugiej połowie 2021.

Odrodzenie okularów AR

Czy ktoś pamięta Google Glass? Otóż na CES 2021 pojawiło się kilku wystawców którzy przedstawili swoje rozwiązania dla okularów AR. Mogliśmy sprawdzić między innymi okulary Vuzix.

Nie da się ukryć, że wygądają one niemal dokładnie jak Google Glass. Na szczęście inne firmy podeszły do tematu z nieco innej strony.

Lenovo pokazało okulary ThinkReality którego logo nawiązuje do popularnej linii laptopów Lenovo ThinkPad. Co ciekawego oferują ThinkReality? W zasadzie nic szałowego – możemy sobie np. „rzucić” obraz z laptopa na jednym z 5 wirtualnych ekranów. Okulary takie, z racji relatywnie niewielkiego rozmiaru można śmiało wykorzystać w podróży lub w momencie gdy nie mamy akurat dostępu do naszego dużego, 27 calowego monitora.

Co przyniesie rok 2021? Na pewno będzie to ciekawy rok dla rozwoju VR. Jeżeli deweloperzy wciąż będą budować nowe gry i programy na VR to można spodziewać się, że rok 2022 będzie „rokiem VR” 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *