Gogle mieszanej rzeczywistości Hololens były pierwotnie nazywane Projekt Baraboo. Same gogle miały swoją premierę 30 marca 2016 roku. Wtedy też do sprzedaży trafiła wersja deweloperska gogli. Wersja komercyjna pojawiła się w sprzedaży dopiero w roku 2017. Zobacz jak wyglądało oficjalne przedstawienie Hololens podczas konferencji Build 2016 która odbyła się 30 marca 2016 roku.
Hololens to prawdziwa rewolucja w technologi. Microsoft dostarcza rozwiązania które już wkrótce zmieni świat IT jaki znamy. Co ciekawe, technologia mieszanej rzeczywistości prezentowana przez Microsoft bardzo dobrze uzupełnia się z technologią wirtualnej rzeczywistości dostarczanej przez chociażby HTC Vive oraz Oculus Rift. Rozwiązania te mogą ze sobą świetnie współgrać.
Czym są gogle Microsoft Hololens?
Hololens to z jednej strony samodzielnie działające urządzenie (nie wymaga połączenia z komputerem) wyświetlające prymitywne hologramy. Prymitywne pod tym względem, że daleko im chociażby do tego co widzieliśmy w Gwiezdnych Wojnach. Nie mniej jednak – robią one wrażenie. Hologramy te pozwalają ingerować w widzialną rzeczywistość. Dlatego też rzeczywistość w ramach której działają Hololensy nazywana jest rzeczywistością mieszaną. Poznaj różnice miedzy rozszerzoną, mieszaną a wirtualną rzeczywistością →.
Hololens to także czipset który jest sercem każdego urządzenia Hololens ale także innych urządzeń działających jako w ramach Windows Mixed Reality. Można powiedzieć, że Hololens to specjalna jednostka wyspecjalizowana w wyświetlaniu hologramów. To coś jakby połączenie CPU i GPU ale w sumie – to coś zupełnie innego. Niestety Microsoft niezbyt chętnie dzieli się informacjami o tym czym tak na prawdę jest czipset Hololens. Ot po prostu wyświetla hologramy w czasie rzeczywistym. Czipset Hololens jest opracowany i licencjonowany przez Microsoft.
Cena Hololens
Gogle Microsoft Hololens jesteśmy w stanie zakupić już za 3000 dolarów. Od niedawna ich zakup w Polsce jest praktycznie bezproblemowy. Zamiast kombinować ze ściąganiem ich z zagranicy, możemy zamówić je bezpośrednio do naszego domu czy biura. Poznaj szczegóły kupna Hololens w Polsce →.
Specyfikacja techniczna Microsoft Hololens
Gogle Hololens to samodzielne urządzenie nie wymagające połączenia z komputerem. Samo urządzenie być może nie powala specyfikacją, jednak fakt, że wszystko umieszczone jest w relatywnie niewielkiej obudowie sprawia, że taka specyfikacja oraz możliwości jakie daje to urządzenie – robi wrażenie. Co więc możemy znaleźć w goglach od Microsoftu?
- System operacyjny Windows 10 wersja 32-bit
- Procesor: Intel Atom x5-Z8100 1.04 GHz (architektura Airmont, 14nm, 4 rdzenie, 32-bit)
- Karta graficzna: HoloGraphics (przygotowany przy współpracy z Intel, wspomagany przez HPU, czyli Holographic Processing Unit)
- Pamięć dzielona: 980 MB
- Pamięć RAM: 2 GB
- Pojemność dysku: 64 GB (dla użytkownika dostępne 54,09 GB)
- Maksymalne wykorzystanie pamięci przez aplikację: 900 MB
- Bateria: 16 500 mWh – wystarcza na 2-3 godziny zabawy z Goglami. Gogle są w pełni funkcjonalne podczas ładowania. W trybie czuwania gogle wytrzymają nawet do 2 tygodni,
- Chłodzenie pasywne (brak wentylatorów),
- Łączność z internetem: Wi-Fi 802.11ac
- Łączność: Bluetooth 4.1
- Sensory:
- 1 inercyjny zespół pomiarowy (IMU),
- 4 kamera do rozpoznawania otoczenia,
- 1 czujnik pomiaru głębi,
- 1 czujnik światła,
- 4 mikrofon
- Waga urządzenia: 579 gramów
Elementy optyczne
- Przejrzyste szkła holograficzne (Falowodowe)
- 2 HD 16:9 źródła światła
- Automatyczna kalibracja rozstawienia źrenic
- Rozdzielczość hologramów: 2.3M punktów świetlnych
- Gęstość hologramów: >2.5k radianów (punktów świetlnych na radian)
Sensory
- 1 inercyjny zespół pomiarowy (IMU),
- 4 kamera do rozpoznawania otoczenia,
- 1 czujnik pomiaru głębi,
- Aparat do zdjęć – 2,4 Mpix (2048 x 1152)
- Kamera Mixed Reality – 1,1 Mpix (1408 x 792, 30 FPS)
- 1 czujnik światła,
- 4 mikrofon
Kontakt z użytkownikiem
- Dźwięk przestrzenny
- Śledzenie ruchu
- Komunikacja gestami
- Komunikacja głosem
Komunikacja
- Wbudowane głośniki
- Wejście audio jack 3.5mm
- Sterowanie głośnością (przyciski VOL+/VOL-)
- Sterowanie jasnością (Jasność+/Jasność-)
- Przycisk zasilania
- Status baterii LED
- Micro USB 2.0
Te same podzespoły znajdują się w wersji deweloperskiej jak i komercyjnej.
Co otrzymujemy przy zakupie Gogli Hololens?
- Microsoft HoloLens Development/Commercial Edition
- Klikacz – wsparcie przy użytkowaniu urządzenia
- Wysokiej jakości futerał zabezpieczający dla Hololens
- Ładowarka i kabel do ładowarki
- Ściereczka do czyszczenia szkieł Hololens z mikrowłókna
- Wymienne noski do okularów
- Mocujący gogle pasek na głowę
Programowanie na Microsoft Hololens
Programowanie na Hololens nie jest aktualnie zbyt popularne. Powodem jest fakt, że dostęp do urządzenia jest problematyczny przede wszystkim z powodu ceny. Nie mniej jednak rozpoczęcie programowania jest możliwe chociażby poprzez wykorzystanie wbudowanego w Windows 10 Mixed Reality Portal. Ewentualne oficjalne wsparcie dla programistów znajduje się na forum Microsoft. Więcej o programowaniu na Hololens znajdziesz wkrótce w naszym serwisie.